Don't Miss
Home » Kultura » 10 lat z poezją Józefa Barana – Moje marzenia są wielkie…

10 lat z poezją Józefa Barana – Moje marzenia są wielkie…

Resize_of_IGP9261Już po raz dziesiąty w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana. Spotkaniu w tym roku towarzyszyło hasło „Moje marzenia są wielkie, jestem więc najbogatszym człowiekiem na świecie”. Do konkursu zgłosiło się 71 uczniów z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Recytującym wiersze uczniom przysłuchiwało się jury pod przewodnictwem prof. Bolesława Farona – historyka literatury polskiej, krytyka i publicysty, byłego ministra edukacji i samego poety, Józefa Barana. Jurorom najbardziej spodobały się interpretacje: Gabrieli Golec ze Szkoły Podstawowej w Joninach, Klementyny Policht z Gimnazjum w Zaborowie oraz Kingi Michoń z Technikum Nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Trudno uwierzyć, ale to już dziesiąta edycja konkursu. Za tę znakomitą formę promocji mojej poezji dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury z dyrektorem Piotrem Kania na czele, Agnieszce Kwaśniak-Wiśniewskiej, polonistce miejscowego zespołu szkół, ale nade wszystko uczniom i ich opiekunom, którzy w tym konkursie uczestniczą. Sumując wszystkie edycje konkursu, można doliczyć się około 700 uczestników! Tym sposobem prawdziwie rozsiewa się żywe ziarno poezji, które kiedyś może w wielu sercach wzrośnie – komentował zadowolony poeta Józef Baran.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 71 uczestników, którzy reprezentowali 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z 35 miejscowości. Obecny na spotkaniu Andrzej Potępa, starosta powiatu brzeskiego wyrażał radość z faktu, że konkurs sławi nie tylko dorobek poety, ale i także powiat brzeski.

Cieszę się, że możemy być w pewnej części współautorami tego projektu wspomagając go finansowo. To, że sam autor uczestniczy w takim konkursie to z pewnością większa trema dla was, ale i mobilizacja. Chciałbym pogratulować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Borzęcinie, który ma tak różnorodną ofertę. Od muzyki klasycznej poprzez rockową, różne konkursy i wiele innych działań tworząc pełną paletę oferty kulturalnej – mówił starosta, który na spotkanie przybył wspólnie z wicestarostą Ryszardem Ożógiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Brzykiem.

Wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak zwrócił uwagę, że 10. konkurs poezji odbywa się w roku, w którym miejscowość Borzęcin świętuje jubileusz 650-lecie powstania. Przypomniał o książce wydanej przed kilkoma miesiącami „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana”, w której poeta na ponad 300 stronach zebrał utwory dotyczące swojej rodzinnej miejscowości powstałe na przestrzeni ponad 45 lat.

X Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana wpisuje się w rok jubileuszy w gminie Borzęcin. W 2014 roku świętujemy 650 – lecie powstania dwóch miejscowości Borzęcin i Przyborów, oraz okrągłe rocznice najważniejszych imprez: Dni Gminy Borzęcin i Święta Grzyba. Ale sam konkurs jest wyjątkowy, bo przecież od samego początku poeta Józef Baran, zasiadając w jury w nim uczestniczy. To literacki ewenement, który podkreśla związki poety z Borzęcinem, w sposób szczególny wyeksponowane w ostatnim wydawnictwie Gminnej Biblioteki Publicznej pt. „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana” – podkreślał Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyły wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział i przybyły do Borzęcina. Uczniowie prezentowali jeden z przygotowanych tekstów. Do drugiego etapu dostali się Ci, którzy swoją interpretacją wierszy Józefa Barana wzbudzili największe uznanie komisji konkursowej. W kategorii szkół podstawowych do finału dostało się 6 osób, z gimnazjum 8 osób, natomiast ze szkół średnich 5 uczniów.

Recytatorów oceniało jury konkursowe w składzie: prof. Bolesław Faron – profesor, historyk literatury polskiej, krytyk i publicysta, były minister edukacji – przewodniczący komisji, Józef Baran – poeta, Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna Józefa Barana, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie, Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska – polonistka, Maria Marek – dyrektor Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku, Piotr Kania – dyrektor GOK w Borzęcinie.

To bardzo optymistyczne, że młodzież czyta wiersze, że tak liczna grupa poświęca się temu, by te wiersze recytować – mówił Bolesław Faron. – Uczestnicy reprezentują wysoki poziom, a to też pewnie zasługa nie tylko uczniów, ale i ich opiekunów. Poezja Józefa Barana to przede wszystkim dobra poezja, poezja dojrzała, o życiu, poezja egzystencjalna poza poezją lokalną, o Borzęcinie o najbliższych poety.

Na wysoki poziom przygotowanych tekstów zwrócił uwagę poeta, Józef Baran.

– Sięgano po trudne wiersze, ale wiele z nich świetnie zinterpretowanych, szczególnie w grupie gimnazjalistów. Słuchałem z napięciem. Niektóre zabrzmiały inaczej, niż wybrzmiewają w mojej głowie. Pojawiły się także wiersze, o których ja nawet zapomniałem, a ku mojemu zdziwieniu świetnie wypadły – przyznawał poeta.

Ostatecznie, jurorzy zdecydowali o przyznaniu pierwszego miejsca w kategorii szkół podstawowych Gabrieli Golec ze Szkoły Podstawowej w Joninach. Bardzo dobre, drugie miejsce zajęła Weronika Czesak ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, a trzecie Wiktoria Mielec ze Szkoły Podstawowej w Domosławicach. Wyróżniono Laurę Karpińską i Gabrielę Mastalerz – obie ze Szkoły Podstawowej w Bruśniku.

Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Klementyna Policht z gimnazjum w Zabawie, świetnie wypadła Aneta Wesołowska z Borzęcina (drugie miejsce), a trzeci Maciej Prokop z Łysej Góry. Wyróżniono Filipa Wojtasińskiego z gimnazjum w Łysej Górze oraz Aleksandrę Sak z gimnazjum w Niedomicach.

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna najlepsza była Kinga Michoń z Technikum Nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, a drugie miejsce zajął Patryk Cebulski z LO-Zespół Szkół w Niepołomicach. Wyróżniono ex aequo: Marlenę Janeczek z Technikum-Zespół Szkół w Szczurowej oraz Katarzynę Sozańska z IV LO W Tarnowie.

Dziękuję wam za to wielkie przeżycie, dajecie poznać, że warto pisać, bo wiersze się wam podobają i recytujecie je z przejęciem. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać – podsumowywał Józef Baran.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów.

Dzięki wsparciu sponsorów finalistom konkursu, w sumie 19 uczniów, oraz ich nauczycielom wręczono cenne nagrody książkowe, wśród których oprócz przepięknych albumów i publikacji popularnonaukowych znalazły się również książki Józefa Barana. Staramy się tym samym jeszcze lepiej promować twórczość naszego najwybitniejszego poety, a tym samym kulturę lokalną – informował Piotr Kania z borzęcińskiego GOK. – Warto przypominać tych, którzy od lat wspierają ten konkurs, a przecież dziesiąta edycja to małe podsumowanie. Są to: Rada Gminy Borzęcin, wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa i Rada Powiatu Brzeskiego, Krakowski Bank Spółdzielczy – Oddział Szczurowa Filia Borzęcin – dyrektor Andrzej Stoliński. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękuję – mówił Kania.

Konkurs – od jego początku – organizują Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie.

Józef Baran (ur. 17 stycznia 1947 w Borzęcinie) – poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. Ostatnio poznajemy go jako podróżnika, wędrującego po niemal wszystkich kontynentach. Jednak bez względu na to gdzie jest w dalekich Amerykach, Australii , Azji czy tu w Polsce i Borzęcinie wszędzie tam potrafi bardzo intensywnie obserwować ludzi ich sposób myślenia, zachowania, uczucia…. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast