Don't Miss
Home » Religia » 100 – lecie rozbudowy parafialnego kościoła – Borzęcin

100 – lecie rozbudowy parafialnego kościoła – Borzęcin

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie zaprasza wszystkich chętnych na Uroczystość 100 – lecia rozbudowy parafialnej świątyni.

Dziękczynne Te Deum pragniemy wyśpiewać 28 października 2012 roku, o godz. 16.00 podczas głównej uroczystości pod przewodnictwem Bpa Andrzeja Jeża.

 

Z kart historii:

Wieś Borzęcin lokował w 1364 r. biskup krakowski Bodzanta, który równocześnie uposażył parafię. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1612 r. lub co bardziej prawdopodobne w 1680 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza Krzysztofa Rogozińskiego. W 1802 r. kościół uległ zniszczeniu na skutek pożaru, przeciągająca się odbudowa zakończyła się dopiero w 1854 r. Wtedy też biskup tarnowski Józef Alojzy Pukalski dokonał konsekracji świątyni.  W ramach tych prac poszerzono kościół, wybudowano m.in. dwie nawy boczne i dwie kaplice. Na początku XX w. kościół był już zbyt mały dla coraz liczniejszej parafii. Dlatego w latach 1912-17 został gruntownie przekształcony i rozbudowany według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Po zakończeniu I wojny światowej dokończono wznoszenie wieży (1922r.).

Program uroczystości – 28 października 2012 r.:
15.00 – Różaniec
15.30 – Program słowno – muzyczny
16.00 – Nadanie imienia i błogosławieństwo Domu Duszpasterskiego,
parkingu oraz odnowionej wieży
16.15 – Msza św. pod przewodnictwem Bpa Ordynariusza Andrzeja Jeża
18.00 – Okolicznościowe spotkanie w Domu Duszpasterskim

 

Plakat

Sebastian Szafrański  /IB / tarnowskiekoscioly.net / borzecin.pl

2 komentarze

  1. Robert Szymkowiak

    Posiadam rysunki kościoła jak i innych miejsc z lat 40 tych kiedy do do Borzecina wysiedlono moja rodzinę. Jeśli są Państwo zainteresowani chętnie prześle do publikacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast