Nie przegap
Strona główna » Religia » 100 – lecie rozbudowy parafialnego kościoła – Borzęcin

100 – lecie rozbudowy parafialnego kościoła – Borzęcin

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie zaprasza wszystkich chętnych na Uroczystość 100 – lecia rozbudowy parafialnej świątyni.

Dziękczynne Te Deum pragniemy wyśpiewać 28 października 2012 roku, o godz. 16.00 podczas głównej uroczystości pod przewodnictwem Bpa Andrzeja Jeża.

 

Z kart historii:

Wieś Borzęcin lokował w 1364 r. biskup krakowski Bodzanta, który równocześnie uposażył parafię. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1612 r. lub co bardziej prawdopodobne w 1680 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza Krzysztofa Rogozińskiego. W 1802 r. kościół uległ zniszczeniu na skutek pożaru, przeciągająca się odbudowa zakończyła się dopiero w 1854 r. Wtedy też biskup tarnowski Józef Alojzy Pukalski dokonał konsekracji świątyni.  W ramach tych prac poszerzono kościół, wybudowano m.in. dwie nawy boczne i dwie kaplice. Na początku XX w. kościół był już zbyt mały dla coraz liczniejszej parafii. Dlatego w latach 1912-17 został gruntownie przekształcony i rozbudowany według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Po zakończeniu I wojny światowej dokończono wznoszenie wieży (1922r.).

Program uroczystości – 28 października 2012 r.:
15.00 – Różaniec
15.30 – Program słowno – muzyczny
16.00 – Nadanie imienia i błogosławieństwo Domu Duszpasterskiego,
parkingu oraz odnowionej wieży
16.15 – Msza św. pod przewodnictwem Bpa Ordynariusza Andrzeja Jeża
18.00 – Okolicznościowe spotkanie w Domu Duszpasterskim

 

Plakat

Sebastian Szafrański  /IB / tarnowskiekoscioly.net / borzecin.pl

2 komentarze

  1. Robert Szymkowiak

    Posiadam rysunki kościoła jak i innych miejsc z lat 40 tych kiedy do do Borzecina wysiedlono moja rodzinę. Jeśli są Państwo zainteresowani chętnie prześle do publikacji.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast