Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 11 listopada: Uroczystości w Borzęcinie – zdjęcia

11 listopada: Uroczystości w Borzęcinie – zdjęcia

W niedzielę 11 listopada, a więc w dniu Święta Niepodległości odsłonięto w Borzęcinie pomnik upamiętniający trzy ofiary wydarzeń z 23 września 1942 roku. Pomnik został postawiony na cmentarzu w Borzęcinie. Siedemdziesiąt lat temu gestapowcy i żandarmi niemieccy przyjechali do Warysia, aby aresztować osoby z tak zwanej listy powstańczej. Podczas akcji zginęło troje mieszkańców Warysia: Wiktoria Curyło, Franciszek Dzik i Jan Kwaśniak. Trzynastu innych aresztowano.

Na wniosek mieszkańców sołectwa Waryś, samorząd gminy postanowił utrwalić pamięć o ofiarach, budując pomnik na miejscowym cmentarzu. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz. Pomnik na cmentarzu poświęcili ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii w Borzęcinie oraz ks. Józef Bąk, proboszcz parafii w Lewniowej, prawnuk zamordowanego Jana Kwaśniaka. Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin zamordowanych. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Urzędu Gminy z wójtem na czele, przedstawiciele Rady Gminy, gminnych instytucji i szkół. W dalszej części uroczystości złożono również kwiaty pod Pomnikiem Poległych koło Domu Ludowego, w którym odbyła się także wieczornica patriotyczna, podczas której wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

Na borzęcińskiej ziemi spoczywa 481 żołnierzy armii austro – węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, poległych w walkach w latach 1914-1915.IB

Foto. Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast