Don't Miss
Home » Wiadomości » 11 listopada: Uroczystości w Borzęcinie – zdjęcia

11 listopada: Uroczystości w Borzęcinie – zdjęcia

W niedzielę 11 listopada, a więc w dniu Święta Niepodległości odsłonięto w Borzęcinie pomnik upamiętniający trzy ofiary wydarzeń z 23 września 1942 roku. Pomnik został postawiony na cmentarzu w Borzęcinie. Siedemdziesiąt lat temu gestapowcy i żandarmi niemieccy przyjechali do Warysia, aby aresztować osoby z tak zwanej listy powstańczej. Podczas akcji zginęło troje mieszkańców Warysia: Wiktoria Curyło, Franciszek Dzik i Jan Kwaśniak. Trzynastu innych aresztowano.

Na wniosek mieszkańców sołectwa Waryś, samorząd gminy postanowił utrwalić pamięć o ofiarach, budując pomnik na miejscowym cmentarzu. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz. Pomnik na cmentarzu poświęcili ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii w Borzęcinie oraz ks. Józef Bąk, proboszcz parafii w Lewniowej, prawnuk zamordowanego Jana Kwaśniaka. Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin zamordowanych. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Urzędu Gminy z wójtem na czele, przedstawiciele Rady Gminy, gminnych instytucji i szkół. W dalszej części uroczystości złożono również kwiaty pod Pomnikiem Poległych koło Domu Ludowego, w którym odbyła się także wieczornica patriotyczna, podczas której wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

Na borzęcińskiej ziemi spoczywa 481 żołnierzy armii austro – węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, poległych w walkach w latach 1914-1915.IB

Foto. Bogusław Hajduk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast