Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 110-lecie OSP Łoniowa

110-lecie OSP Łoniowa

2589-1Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej powstała w 1906 roku. Do celów jednostki należy między innymi upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, ale też działalność kulturalno-oświatowa i wspomaganie rozwoju lokalnej społeczności. OSP Łoniowa obchodzi w tym roku 110 lat istnienia. Z tej okazji, czwartego września odbędzie się w budynku remizy specjalna uroczystość.

Obchody rocznicy rozpoczną się o godzinie 15:00 od jubileuszowej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Łoniowej. Następnie strażacy przedefilują do Amfiteatru. Podczas oficjalnej części uroczystości wręczone zostaną odznaczenia. Wieczorem, o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej z Łysej Góry. Wystąpią także zespoły regionalne: Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”. Ostatnim punktem obchodów będzie zabawa taneczna, która zacznie się o godzinie 20:00.

Remiza OSP jest prawdziwym centrum kulturalnym miejscowości. Ma tam miejsce siedziba Stowarzyszenia Folklorystycznego „Łoniowiacy” a także działającego pod tą samą nazwą Zespołu Pieśni i Tańca. Organizacje te od początku swojego istnienia ściśle współpracują z miejscową strażą. Wspólnie zajmują się m.in. organizowaniem imprez środowiskowych, takich jak Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek” oraz lokalne Święto Łopołki. Przy OSP Łoniowa działa również Klub Honorowych Dawców Krwi.

W budynku remizy znajduje się świetlica wiejska, która w ostatnich latach została zmodernizowana i doposażona. Organizowane są tam regularnie imprezy okolicznościowe, ale też warsztaty i szkolenia m.in. z obsługi komputera, które służą aktywizacji w szczególności starszych mieszkańców gminy. W świetlicy mieści się też – oddana do użytku w marcu 2015 roku – Izba Pamięci Wsi, gdzie znajdują się witryny muzealne z wystawami dotyczącymi historii miejscowości i okolic. Można tam odnaleźć prawdziwe skarby lokalnej historii: zabytkowe dokumenty, fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, ubiory, instrumenty muzyczne, a nawet sprzęt strażacki. Na miejscu prowadzone są też warsztaty edukacyjne i historyczne.

Jednostka OSP w Łoniowej była wielokrotnie doceniana, nie tylko w gminie, ale nawet na szczeblu wojewódzkim. W czerwcu tego roku strażacy zajęli trzecie miejsce w konkursie „Najlepsza jednostka OSP województwa małopolskiego 2016”.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast