Nie przegap
Strona główna » Religia » 2 tysiące pomocników Gwiazdy w Brzesku / TGN

2 tysiące pomocników Gwiazdy w Brzesku / TGN

Zakończyło się XIX Kolędowanie Misyjne, które w tym roku odbyło się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Do kościoła przybyło około 2 tysiące dzieci i młodych w strojach kolędniczych wraz z rodzicami, siostrami zakonnymi, katechetkami, nauczycielami i księżmi z całej diecezji.

– W ubiegłym roku ponad 21 tysięcy dzieci kolędowało w diecezji, odwiedziło ponad 150 tys. domów. Jest jednak kilkanaście jeszcze parafii, gdzie nie ma kolędy misyjnej, ale mamy nadzieję, że ci kolędnicy będą ambasadorami pomocy dziełu misyjnemu także w tych parafiach – mówi ks. Piotr Boraca z wydziału ds. misji tarnowskiej kurii.

Na razie nie są jeszcze znane dane, ile w tym roku kolędowało grup i ile zebrano ofiar.

– Pieniądze nie są tu najważniejsze – mówi ks. Boraca. – Ale ofiary duchowe, modlitwa, w którą włączają się nie tylko dzieci, lecz i całe rodziny, które ich przyjmują. Dalej, chodzi o formację wszystkich, żeby jeszcze bardziej zrozumieli, że misje są sprawą wszystkich i każdy ochrzczony jest za nie odpowiedzialny – dodaje ks. Piotr.

W spotkaniu wzięli udział misjonarze. O pracy w Bagandou w RŚA, gdzie mieści się szpital dla Pigmejów, zbudowany i utrzymywany dzięki kolędnikom misyjnym, mówił ks. Mieczysław Pająk. O szkole dla dzieci niewidomych i głuchoniemych w Kamerunie mówiła Ewa Gawin, zaś o pracy w Kazachstanie ks. Piotr Kluza.

Głównym wydarzeniem XIX Zjazdu Kolędników Misyjnych była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża.

– W świecie istnieje wiele gwiazd i gwiazdeczek, czyli tak zwanych celebrytów. Ale świecą oni bardzo krótko i zamiast prowadzić innych do dobra, wielu trafia dzięki nim na skraj przepaści. My mamy być takimi gwiazdami, które poprowadzą innych do Boga, a tym samym do szczęścia, radości, pokoju – mówił do kolędników bp Jeż.

Po raz pierwszy odbyło się w Brzesku.

– To wielkie przeżycie móc gościć tyle dzieci w naszym kościele. To także poważne przedsięwzięcie, które pokazuje, że razem możemy wiele zdziałać dla wspólnego dobra. Stąd w organizację spotkania zaangażowały się grupy parafialne: Ziarenka Nadziei, Grupa Miłosiernych, Akcja Katolicka, Caritas – mówi ks. proboszcz Wojciech Werner.

W parafii Miłosierdzia Bożego, która była gospodarzem spotkania, w kolędzie wzięły udział m.in. Oliwia, Wiktoria, Ania, Ewa, Martyna, Maria.

– Wielu ludzi bardzo życzliwie nas przyjmowało, częstowali nas. Zdarzało się jednak, że drzwi przed nami były zamknięte. W kolędowaniu nie chodzi o to, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy, lecz o to, żeby jak najlepiej pomóc potrzebującym dzieciom w krajach misyjnych – mówią dziewczynki.

Za rok odbędzie się już XX Spotkanie Kolędników Misyjnych.

– Ale to będzie już 25 kolędowanie, bo od tylu lat trwa to dzieło pomocy dzieciom w krajach misyjnych w naszej diecezji – mówi ks. Boraca.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /Tarnowski GOŚĆ NIEDZIELNY

Fot. Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast