Don't Miss
Home » Wiadomości » 27 lipca najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca

27 lipca najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca

To będzie najważniejszy dzień dla miłośników astronomii w tym roku. Już jutro tj. w piątek 27 lipca najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku! Jest to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie można obserwować gołym okiem. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.

1 godzina i 43 minuty – tyle będzie trwało piątkowe zaćmienie Księżyca. W godzinach 21.30-23.13 dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, natomiast już od 20.30 i po 23.13 będziemy świadkami zaćmienia częściowego. 

Skąd obserwować zaćmienie?

Doradza się, by na ten wyjątkowy wieczór znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew, z dobrym widokiem na południowo-wschodni horyzont. Jako punkt obserwacyjny polecamy m.in. wzgórze Bocheniec w Jadownikach.

Przebieg zaćmienia:

Początek zaćmienia półcieniowego: 19:13 czasu polskiego
Początek zaćmienia częściowego: 20:24 czasu polskiego
Początek zaćmienia całkowitego: 21:30 czasu polskiego
Maksymalna faza zaćmienia 100%: 22:22 czasu polskiego
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:14 czasu polskiego
Koniec zaćmienia częściowego: 00:20 czasu polskiego
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:31 czasu polskiego

Wschody Księżyca (+/- 5 minut): Kraków: ~20:20

W tym samym czasie będzie widoczna również przelatująca nad horyzontem międzynarodowa stacja kosmiczna. Międzynarodową stację kosmiczną będzie widać w okolicach godziny 22:30.

Drugim zjawiskiem, o którym wspomnieliśmy we wstępie jest Wielka opozycja Marsa. Zjawiskiem opozycji określa się moment, gdy dany obiekt znajduje się najbliżej Ziemi w danym roku i jednocześnie usytuowany jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Moment największego zbliżenia danego obiektu do Ziemi powoduje, że w tym czasie panują najlepsze warunki do jego obserwacji.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity, a precyzując w momencie, gdy Księżyc znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, co w efekcie powoduje, że promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. W momencie tym, Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy. Oczywistym jest również, że całkowite zaćmienie Księżyca nie należy do zjawisk częstych.

Więcej informacji o piątkowych wydarzeniach na niebie <==

 

astronomia24.pl/IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast