Don't Miss
Home » Wiadomości » 500-lecie Kościoła w Iwkowej

500-lecie Kościoła w Iwkowej

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej należy do grupy najstarszych drewnianych świątyń zachowanych na terenie Małopolski. Wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych i włączony do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Jest jednym z pretendentów do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zbudowany został, w samym sercu Iwkowej, 500 lat temu. Usadowiony na niewielkim wzniesieniu, otoczony starymi drzewami, pośród równie starej iwkowskiej nekropolii, urzeka prostotą drewnianej budowli i imponującym wnętrzem, skrywającym znakomite dzieła gotyckiej i barokowej sztuki sakralnej.

W ostatnich latach przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i renowacyjnych mających na celu przywrócenie wnętrza kościoła do stanu pierwotnego.

25 listopada 2018 roku w sali GOK w Iwkowej odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów 500-lecia kościoła, na które licznie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Starostwa Powiatowego i  samorządu gminy.

Głównymi punktami programu, przygotowanymi przez organizatorów, tj. Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iwkowej, Gminę Iwkowa, Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną, były prelekcje ks. Stanisława Pietrzaka pt. „W poszukiwaniu najdawniejszych korzeni chrześcijaństwa w naszym regionie”  oraz mgr Gabrieli Stawowiak pt. „Kompleksowe prace konserwatorskie we wnętrzu Kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej w latach 2008-2017.

Na zakończenie Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński wręczył zaangażowanym w konserwację kościoła pamiątkowe płaskorzeźby oraz skierował szczególne słowa podziękowania do ks. Józefa Gurgula – proboszcza parafii. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkową publikację wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej.

(B.K, I.G)

Fot. Małgorzata Gutowicz

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast