Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 6. rocznica śmierci Marka Nawary

6. rocznica śmierci Marka Nawary

Był samorządowcem z krwi i kości, do reszty poświęcającym się pracy dla regionu. Takiego Marka Nawarę pamiętają nie tylko jego najbliżsi, ale i współpracownicy. W czwartek 25 maja minęła 6. rocznica śmierci pierwszego marszałka Małopolski.

Marek Nawara niemal całe swoje zawodowe życie poświęcił samorządowi. Przez pierwsze dwie kadencje był wójtem gminy Zielonki i przewodniczący Sejmiku Województwa Krakowskiego. 0d 1997 do 1999 pełnił funkcję posła na Sejm RP (wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego, przewodniczący Podkomisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Rządowego Projektu Ustawy o Dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego).

Marek Nawara był jednym z twórców obecnego kształtu ustroju samorządu w Polsce oraz jednym z najaktywniejszych polskich samorządowców. Gdy pełnił funkcje wójta, gmina Zielonki była wielokrotnie przywoływana i nagradzana, jako wzór samorządowego sukcesu; w 1998 r. otrzymała między innymi tytuł Gmina jakich mało, a wszyscy jej mieszkańcy jako pierwsi w Polsce objęci zostali opieką lekarza rodzinnego.

W kadencji 1998-2002 Marszałek Małopolski Marek Nawara koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy unikatowe rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społeczności regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego Wrota Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło system dotacji na rzecz ratowania zabytków, wspierania bezpieczeństwa poprzez przekazywanie samochodów strażackich jednostkom OSP w regionie oraz zasłynęło z kompleksowego podejścia do problemów transportu publicznego. Województwo Małopolskie było i jest liderem samorządowych rankingów. W 2007 roku Małopolska znalazła się w grupie pierwszych polskich województw, które podpisały Regionalny Program Operacyjny, a w 2008 pozytywnie odpowiedziały na rządowy projekt Orlik 2012.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Człowiek Roku 2000 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki (nazywanej samorządowym Oskarem). W 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej – nagrodę za szczególne zasługi dla samorządności w PolscLaureat m.in. nagrody im. Grzegorza Palki – Oskara Samorządowego (2001 r.), Róży Franciszki Cegielskiej (2010 r.) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2005 r.) i Krzyża Oficerski ego Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.) za wybitne zasługi dla polskiego samorządu terytorialnego oraz za budowę ustrojowej i społecznej pozycji samorządu terytorialnego.

Zmarł w swoim domu w Batowicach 25 maja 2011 r.

malopolska.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast