Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 94. rocznica odzyskania niepodległości

94. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada to jedno z najważniejszych świat narodowych w Polsce – w tym roku przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przypominamy mieszkańcom i przedsiębiorcom – tym którzy tego jeszcze nie uczynili – o wywieszeniu flag narodowych. Większość z nas je posiada i z wielką ochota wywieszało przy okazji Euro 2012. Teraz wydarzenie bardziej doniosłe – warto wiec pamiętać o fladze.

Zachęcamy w tym dniu do modlitwy w intencjach Ojczyzny, a także za tych, którzy o Jej niepodległość walczyli i oddali swoje życie.

Tradycja nakazuje oddanie hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność. Dziś z nieprzymuszonej woli można dekorować domy i zakłady pracy flagami narodowymi. Flaga narodowa to coś więcej niż sztandar, bo sztandar jest własnością określonej grupy społecznej, a flaga – własnością całego narodu. 11 listopada pokażmy, czym dla nas jest suwerenność narodowa, pamięć o ludziach walczących za Rzeczypospolitą.

Lokalne samorządy oraz organizacje pozarządowe przygotowały z tej okazji szereg uroczystości i imprez patriotycznych – oto niektóre z nich:

Borzęcin

11 listopada  w Borzęcinie odbędą się uroczystości upamiętniającą Pacyfikację Wsi Waryś połączona z obchodami III Gminnego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczną się o godz. 14:00 od uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Borzęcinie Górnym. Po niej uczestnicy przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie dokonane zostanie uroczyste poświęcenie i odsłonięcie Pomnika Ofiar Pacyfikacji Warysia.
Po odsłonięciu obelisku wszyscy udadzą się do centrum Borzęcina, gdzie przed budynkiem Domu Ludowego nastąpi złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych. Na godz. 15:45 w Sali Imprez GOK organizatorzy planują rozpoczęcie wieczornicy patriotycznej, podczas której usłyszeć będzie można między innymi relacje żyjących świadków pacyfikacji Warysia.
Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości zakończy śpiewanie pieśni patriotycznych i ojczyźnianych oraz poczęstunek tradycyjną grochówką wojskową.

Brzesko

10:00 – zbiórka pocztów sztandarowych przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Brzesku,

ul. Głowackiego 51

10:15 – Urząd Miejski w Brzesku, ul. Głowackiego 51 – przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji na Mszę Świętą – Kościół Parafialny pw. Maryi Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła w Brzesku
10:30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół Parafialny pw. Maryi Matki Kościoła
i Św. Jakuba Apostoła
11:30 – Przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza – składanie kwiatów i wiązanek
11:45 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry – Plac Kazimierza Wielkiego
15:00 – Otwarte Zawody Strzeleckie – strzelnica KPP Brzesko, ul. Szczepanowska
16:00 – 19:00 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i biesiadnych połączone z degustacją przygotowanych potraw – Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne, Plac Targowy 10

Dębno

Z udziałem uczniów Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów obchodzone będzie w tym roku w Łysej Górze Święto Niepodległości. Uroczystość rozpocznie się 11 listopada zbiórką o g. 10.30 koło remizy jednostki OSP, skąd uczestnicy obchodów przemaszerują do kościoła parafialnego, w którym odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę.
W obchodach po raz pierwszy weźmie udział Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, które od września rozpoczęło działalność w Łysej Górze jako jedyna tego typu szkoła w kraju. – Do wspólnego świętowania zapraszamy także wszystkich mieszkańców gminy- podkreśla Roman Sacha, sołtys Łysej Góry.
Po Eucharystii wszyscy przejdą na cmentarz, a przed pomnikiem poświęconym mieszkańcom Łysej Góry i Jaworska – ofiarom I i II wojny światowej, odbędzie się apel poległych. Obok mieszkańców w uroczystości wezmą udział także przedstawiciele szkoły, organizacji społecznych i partii politycznych.

Iwkowa

15:00 – Msza Św. w kościele parafialnym w Iwkowej

16:00 – Przemarsz wraz z Iwkowską Orkiestrą Dętą pod Dąb Wolności oraz złożenie kwiatów

16:20 – Akademia z okazji Święta Niepodległości

 – Występ Iwkowskiej Orkiestry Dętej w sali gimnastycznej

 – Montaż poetycko-muzyczny „Droga Do Wolności”  w wykonaniu uczniów publicznej szkoły podstawowej w Iwkowej

IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast