Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 94. rocznica odzyskania niepodległości

94. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada to jedno z najważniejszych świat narodowych w Polsce – w tym roku przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przypominamy mieszkańcom i przedsiębiorcom – tym którzy tego jeszcze nie uczynili – o wywieszeniu flag narodowych. Większość z nas je posiada i z wielką ochota wywieszało przy okazji Euro 2012. Teraz wydarzenie bardziej doniosłe – warto wiec pamiętać o fladze.

Zachęcamy w tym dniu do modlitwy w intencjach Ojczyzny, a także za tych, którzy o Jej niepodległość walczyli i oddali swoje życie.

Tradycja nakazuje oddanie hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność. Dziś z nieprzymuszonej woli można dekorować domy i zakłady pracy flagami narodowymi. Flaga narodowa to coś więcej niż sztandar, bo sztandar jest własnością określonej grupy społecznej, a flaga – własnością całego narodu. 11 listopada pokażmy, czym dla nas jest suwerenność narodowa, pamięć o ludziach walczących za Rzeczypospolitą.

Lokalne samorządy oraz organizacje pozarządowe przygotowały z tej okazji szereg uroczystości i imprez patriotycznych – oto niektóre z nich:

Borzęcin

11 listopada  w Borzęcinie odbędą się uroczystości upamiętniającą Pacyfikację Wsi Waryś połączona z obchodami III Gminnego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczną się o godz. 14:00 od uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Borzęcinie Górnym. Po niej uczestnicy przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie dokonane zostanie uroczyste poświęcenie i odsłonięcie Pomnika Ofiar Pacyfikacji Warysia.
Po odsłonięciu obelisku wszyscy udadzą się do centrum Borzęcina, gdzie przed budynkiem Domu Ludowego nastąpi złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych. Na godz. 15:45 w Sali Imprez GOK organizatorzy planują rozpoczęcie wieczornicy patriotycznej, podczas której usłyszeć będzie można między innymi relacje żyjących świadków pacyfikacji Warysia.
Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości zakończy śpiewanie pieśni patriotycznych i ojczyźnianych oraz poczęstunek tradycyjną grochówką wojskową.

Brzesko

10:00 – zbiórka pocztów sztandarowych przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Brzesku,

ul. Głowackiego 51

10:15 – Urząd Miejski w Brzesku, ul. Głowackiego 51 – przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji na Mszę Świętą – Kościół Parafialny pw. Maryi Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła w Brzesku
10:30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół Parafialny pw. Maryi Matki Kościoła
i Św. Jakuba Apostoła
11:30 – Przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza – składanie kwiatów i wiązanek
11:45 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry – Plac Kazimierza Wielkiego
15:00 – Otwarte Zawody Strzeleckie – strzelnica KPP Brzesko, ul. Szczepanowska
16:00 – 19:00 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i biesiadnych połączone z degustacją przygotowanych potraw – Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne, Plac Targowy 10

Dębno

Z udziałem uczniów Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów obchodzone będzie w tym roku w Łysej Górze Święto Niepodległości. Uroczystość rozpocznie się 11 listopada zbiórką o g. 10.30 koło remizy jednostki OSP, skąd uczestnicy obchodów przemaszerują do kościoła parafialnego, w którym odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę.
W obchodach po raz pierwszy weźmie udział Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, które od września rozpoczęło działalność w Łysej Górze jako jedyna tego typu szkoła w kraju. – Do wspólnego świętowania zapraszamy także wszystkich mieszkańców gminy- podkreśla Roman Sacha, sołtys Łysej Góry.
Po Eucharystii wszyscy przejdą na cmentarz, a przed pomnikiem poświęconym mieszkańcom Łysej Góry i Jaworska – ofiarom I i II wojny światowej, odbędzie się apel poległych. Obok mieszkańców w uroczystości wezmą udział także przedstawiciele szkoły, organizacji społecznych i partii politycznych.

Iwkowa

15:00 – Msza Św. w kościele parafialnym w Iwkowej

16:00 – Przemarsz wraz z Iwkowską Orkiestrą Dętą pod Dąb Wolności oraz złożenie kwiatów

16:20 – Akademia z okazji Święta Niepodległości

 – Występ Iwkowskiej Orkiestry Dętej w sali gimnastycznej

 – Montaż poetycko-muzyczny „Droga Do Wolności”  w wykonaniu uczniów publicznej szkoły podstawowej w Iwkowej

IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast