Don't Miss
Home » Wiadomości » Autostrada A4 (Szarów – Tarnów) ale dlaczego bez połączeń z siecią dróg lokalnych?

Autostrada A4 (Szarów – Tarnów) ale dlaczego bez połączeń z siecią dróg lokalnych?

O opóźnieniach związanych z budową autostrady A4 na odcinku Szarów – Tarnów, oraz o braku należytego skomunikowania autostrady połączeniami z obecną siecią drogową w Małopolsce, w tym m. in. braków zjazdów z A4 w Tarnowie, Brzesku i Bochni mówili, podczas konferencji prasowej w Tarnowie, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Adamczyk oraz Edward Czesak.

Autostrada A4 miała być oddana do użytku przed Euro 2012. Powstawała z myślą o Euro i miała być głównym traktem drogowym łączącym organizatorów Euro 2012 – Polskę i Ukrainę. Niestety wkradły się liczne opóźnienia związane m. in. z zejściem z placu budowy niewypłaconych podwykonawców.

Obecnie otwarcie odcinka Szarów – Tarnów przewiduje się na przełom lat 2012/13. Posłowie PiS wyrazili nadzieję, że ta kluczowa dla Małopolski i całej Polski Południowej inwestycja wreszcie zostanie oddana do użytku. Jednocześnie alarmowali, że autostrada nie będzie w wystarczający sposób skomunikowana z dotychczasową siecią dróg w regionie. Wskazali na błędy w przygotowaniu i realizacji połączeń zjazdów w węzłach autostradowych. Szczególne zaniepokojenie budzi fakt, że w projekcie budżetu państwa na rok 2013 nie znalazły się pieniądze na budowę połączeń  A 4 z drogami lokalnymi   w Tarnowie, Brzesku i Bochni.

„Naszym zamierzeniem było, aby droga ta stanowiła impuls dla gospodarczego rozwoju całego Regionu, aby wzdłuż niej, pojawiały się nowe firmy, powstawały nowe miejsca pracy. Jak można to osiągnąć skoro z autostrady nie będzie można zjechać? Jako mieszkańcy Małopolski nie chcemy być tylko odbiorcami hałasu oraz zanieczyszczeń jakie będą wiązały się z użytkowaniem autostrady” – mówił Andrzej Adamczyk – wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Poseł Edward Czesak zaapelował do wszystkich parlamentarzystów z Małopolski, a szczególnie do posłów z okręgu tarnowskiego o rzeczywiste, a nie deklarowane działania na rzecz pozyskania pieniędzy koniecznych do skomunikowania autostrady z siecią dróg lokalnych.

„Prawo i Sprawiedliwość złoży poprawki do budżetu państwa o uwzględnienie środków na budowę, w pasie autostradowym, połączeń z siecią dróg lokalnych. Oczekujemy, w szczególności od parlamentarzystów PO i PSL poparcia tej poprawki. Czas na czcze obietnice minął. Potrzebne są konkretne działania. Małopolska nie może być przez Warszawę traktowana po macoszemu, a posłowie partii rządzącej nie powinni zachowywać się jak maszynki do głosowania. Tu chodzi o nasz Region i winniśmy, w trosce o jego rozwój, stanąć wspólnie ponad politycznymi podziałami i wywalczyć te pieniądze” – apelował  Edward Czesak.

Posłowie zapowiedzieli, że przyszłym tygodniu, z ich inicjatywy, odbędzie się w Sejmie RP specjalne posiedzenie Podkomisji Stałej do Spraw Transportu Drogowego, podczas którego omawiane będą problemy związane z kwestią skomunikowania autostrady z dotychczasową infrastrukturą drogową w Małopolsce.

jww

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast