Nie przegap
Strona główna » Region » Będzie rezonans w Tuchowie

Będzie rezonans w Tuchowie

tomograf02Pacjenci na południu powiatu tarnowskiego będę mogli być objęci dokładniejszą opieką diagnostyczną. Centrum Zdrowia Tuchów zakupi specjalistyczny rezonans magnetyczny. 35 % kosztów zakupu urządzenia zostanie sfinansowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa Małopolskiego pozytywnie ocenił projekt i umieścił go na podstawowej liście inwestycji przeznaczonych do dofinansowania.

Zakup rezonansu magnetycznego możliwi w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych całego organizmu. Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Centrum Zdrowia Tuchów spośród bardziej zaawansowanych urządzeń diagnostycznych dysponuje dotychczas dwunastorzędowym tomografem komputerowym. Rezonans jest urządzeniem bezpieczniejszym, ponieważ nie wykorzystuje promieni rentgenowskich i daje czytelniejsze wyniki. Jest dokładniejszy i może doprowadzić do wykrycia w organizmie nawet niewielkich zmian.

Centrum Zdrowia Tuchów w związku z zakupem urządzenia zamierza zwiększyć wykrywalność, a przez to poprawić skuteczność leczenia wielu chorób. Rezonans pozwala na pokazanie dynamiki zmian w poszczególnych narządach, co jest bardzo istotne np. w diagnostyce onkologicznej.  W kraju mamy najniższą zachorowalność na nowotwory, a jednocześnie najwyższą umieralność z tego powodu. Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pacjenci boją się diagnozy i za późno zgłaszają się na badania.

Przy pomocy rezonansu diagnozowane będą schorzenia układu krążenia. Urządzenie pomoże w profilaktyce udarów mózgu, które są najczęstszą przyczyną niesprawności u ludzi powyżej 40. roku życia. Przyczyni się także do skuteczniejszej profilaktyki zaburzeń pamięci i intelektu. Sprzęt będzie pełnić  istotną rolę w profilaktyce chorób układu nerwowego, zwyrodnień kręgosłupa, schorzeń jamy brzusznej i urazów ortopedycznych.

W przyszłym roku mają być wykonywane prace budowlane związane z montażem urządzenia. W sumie całość prac związanych z zakupem, montażem i uruchomieniem rezonansu wyceniono na 3 mln 350 tys. zł, dotacja z MRPO ma wynieść około 1 mln 67 tys. zł. W Pracowni Diagnostyki Obrazowej CZT prócz tomografu wykorzystywane są także ultrasonografy oraz specjalistyczne urządzenia RTG, z których jedno jest przystosowane do wykonywania zdjęć podczas zabiegu.

MK

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast