Nie przegap
Strona główna » Region » Będzie rezonans w Tuchowie

Będzie rezonans w Tuchowie

tomograf02Pacjenci na południu powiatu tarnowskiego będę mogli być objęci dokładniejszą opieką diagnostyczną. Centrum Zdrowia Tuchów zakupi specjalistyczny rezonans magnetyczny. 35 % kosztów zakupu urządzenia zostanie sfinansowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa Małopolskiego pozytywnie ocenił projekt i umieścił go na podstawowej liście inwestycji przeznaczonych do dofinansowania.

Zakup rezonansu magnetycznego możliwi w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych całego organizmu. Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Centrum Zdrowia Tuchów spośród bardziej zaawansowanych urządzeń diagnostycznych dysponuje dotychczas dwunastorzędowym tomografem komputerowym. Rezonans jest urządzeniem bezpieczniejszym, ponieważ nie wykorzystuje promieni rentgenowskich i daje czytelniejsze wyniki. Jest dokładniejszy i może doprowadzić do wykrycia w organizmie nawet niewielkich zmian.

Centrum Zdrowia Tuchów w związku z zakupem urządzenia zamierza zwiększyć wykrywalność, a przez to poprawić skuteczność leczenia wielu chorób. Rezonans pozwala na pokazanie dynamiki zmian w poszczególnych narządach, co jest bardzo istotne np. w diagnostyce onkologicznej.  W kraju mamy najniższą zachorowalność na nowotwory, a jednocześnie najwyższą umieralność z tego powodu. Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pacjenci boją się diagnozy i za późno zgłaszają się na badania.

Przy pomocy rezonansu diagnozowane będą schorzenia układu krążenia. Urządzenie pomoże w profilaktyce udarów mózgu, które są najczęstszą przyczyną niesprawności u ludzi powyżej 40. roku życia. Przyczyni się także do skuteczniejszej profilaktyki zaburzeń pamięci i intelektu. Sprzęt będzie pełnić  istotną rolę w profilaktyce chorób układu nerwowego, zwyrodnień kręgosłupa, schorzeń jamy brzusznej i urazów ortopedycznych.

W przyszłym roku mają być wykonywane prace budowlane związane z montażem urządzenia. W sumie całość prac związanych z zakupem, montażem i uruchomieniem rezonansu wyceniono na 3 mln 350 tys. zł, dotacja z MRPO ma wynieść około 1 mln 67 tys. zł. W Pracowni Diagnostyki Obrazowej CZT prócz tomografu wykorzystywane są także ultrasonografy oraz specjalistyczne urządzenia RTG, z których jedno jest przystosowane do wykonywania zdjęć podczas zabiegu.

MK

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast