Don't Miss
Home » Wiadomości » Bezpłatna kolonoskopia w Brzesku także dla mieszkańców Bochni

Bezpłatna kolonoskopia w Brzesku także dla mieszkańców Bochni

Nie tylko mieszkańcy powiatu brzeskiego, ale także bocheńskiego mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii realizowanej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. – Udało się nam otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie w tym roku 300 dodatkowych badań, a także zgodę na poszerzenie projektu o pacjentów z terenu powiatu bocheńskiego – mówi Adam Smołucha, dyrektor SP ZOZ w Brzesku.

Projekt „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” realizowany jest w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Do tej pory w ramach projektu wykonano blisko pół tysiąca kolonoskopii. U co trzeciej z badanych osób lekarze wykryli groźne polipy.
– Gdyby te osoby nie poddały się badaniu, które wykazało niebezpieczne zmiany, musiałyby pewnie za kilka lat zmierzyć się z nowotworem. Tylko wczesne wykrycie nieprawidłowości warunkuje zupełne wyleczenie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski z Poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Rak jelita grubego to niezwykle groźny i podstępny nowotwór. Rozwija się bardzo powoli i co szczególnie niebezpieczne bezobjawowo. W pierwszym etapie choroby, pacjenci nie odbierają bowiem żadnych niepokojących sygnałów. Gdy te się zaczynają pojawiać (krew w kale, niczym niewytłumaczalne biegunki, problemy z wypróżnianiem się) na skuteczne leczenie jest już za późno. Kolonoskopia jest bezpiecznym, jedynym tego typu badaniem, które pozwala wyryć chorobę w jej wczesnym stadium.

W ramach programu realizowanego przez szpital badania są wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopii. Z kolonoskopii mogą skorzystać osoby, w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Do programu są kwalifikowane osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz osoby w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Kolonoskopia na życzenie pacjenta może być wykonywana w znieczuleniu. Nic to nie kosztuje. Szpital może także zorganizować transport na badania lub pokryć koszty dojazdu na nie. W ramach programu przewidziano także szereg innych udogodnień, jak choćby zapewnienie opieki dzieciom lub wnukom osób, które chcą skorzystać z badania.

Projekt to także szereg bardzo ciekawych prelekcji dotyczących zdrowego stylu życia i zasad, które warto przestrzegać, by nie zachorować na nowotwór raka jelita grubego.
Na wziąć udział w badaniach nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy się zarejestrować w Biurze Projektu – Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 oraz 519 317 007, lub pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

One comment

  1. .jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun… podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu – choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast