Don't Miss
Home » Wiadomości » Bielcza. Uratowali życie tonącemu

Bielcza. Uratowali życie tonącemu

XXXV Sesja Rady Gminy Borzęcin, która odbyła się 19 grudnia br. była okazją do złożenia podziękowań i gratulacji oraz uhonorowania dwójki młodych ludzi, którzy bez chwili wahania ruszyli z pomocą ratując życie 48-letniego mieszkańca Bielczy. Maciej Świątek i Wiktoria Kapa, mieszkańcy tej miejscowości, na co dzień są uczniami szkół średnich: Maciej – pierwszej klasy I Liceum im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, Wiktoria – drugiej klasy Zespołu Szkół Logistycznych i Technicznych w Wojniczu.

W dniu 16 listopada br. po godzinie 16 w miejscowości Bielcza doszło do zdarzenia, w wyniku którego jeden z mieszkańców wpadł do wypełnionego wodą przydrożnego rowu i stracił przytomność. Na pomoc ruszyli, wracający ze szkół Maciej i Wiktoria. Maciej wyciągnął spod wody poszkodowanego, który początkowo nie dawał oznak życia, a Wiktoria zajęła się organizacją specjalistycznej pomocy. W akcję zaangażowała się również przejeżdżająca w chwili zdarzenia drogą Anna Choczyńska, sołtys wsi Bielcza, a zarazem wiceprzewodnicząca Rady Gminy Borzęcin. Jak potwierdza brzeski szpital, działania przedmedyczne podjęte przez osoby dokonujące zgłoszenia interwencji do Zespołu Ratownictwa Medycznego miały zdecydowany wpływ na zdrowie i życie osoby poszkodowanej.

– Przejeżdżając drogą około godziny 16:20 zauważyłam, że na jezdni leży plecak, a w rowie stoi Maciej Świątek. W zasadzie minęłam go, zanim zorientowałam się, że coś jest nie tak. Wówczas przystanęłam, odwróciłam się i zauważyłam, że kiwa do mnie ręką żebym zawróciła. Gdy podeszłam, zobaczyłam, że Maciek w rękach trzyma człowieka, któremu głowę wyciągnął z wody, bo sam niewiele więcej mógł zrobić. Na pytanie czy żyje, odpowiedział, że nie wie czy żyje. W tym czasie Wiktoria pobiegła do ludzi po pomoc, aby wyciągnąć mężczyznę z rowu. Natychmiast została wezwana karetka.Ten człowiek nie dawał żadnych oznak życia, miał zalane wodą płuca. Po chwili jednak pojawiły się oznaki życia i odruchy wymiotne – relacjonuje Anna Choczyńska. – Jestem ogromnie dumna, że w mojej wsi mam takich mieszkańców. Mam nadzieję, że będą przykładem dla innych. Serdecznie im dziękuję i gratuluję postawy.

– Jestem pełen uznania i szacunku dla ludzi, którzy nie zajmują się profesjonalnie ratownictwem, a potrafią w takiej sytuacji w odpowiedni sposób się zachować – podkreśla Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy Borzęcin.

– Sesja Rady Gminy jest najwłaściwszym miejscem, aby złożyć gratulacje i podziękowania tym, którzy bez chwili wahania podjęli akcję ratowniczą ratując życie drugiego człowieka. To czyn zasługujący na najwyższe uznanie. Wiktoria i Maciej, mimo młodego wieku wykazali się pełną dojrzałością. W chwili nagłego i zaskakującego zdarzenia, potrafili właściwie ocenić sytuację i podjęli na miarę swoich możliwości stosowne działania. Czasami o tym, czy człowiek przeżyje decydują sekundy i tak właśnie było w tym przypadku. To postawa i wzór godny naśladowania. Oby więcej tak wspaniałych młodych ludzi – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Maciej Świątek i Wiktoria Kapa, odebrali na sesji Rady Gminy Borzęcin listy gratulacyjne od samorządu oraz okolicznościowe bony upominkowe. Poszkodowany mieszkaniec Bielczy, odzyskał zdrowie i po kilku tygodniach opuścił szpital.

ug

One comment

  1. Szacunek! Tylko tyle można napisać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast