Don't Miss
Home » Wiadomości » ”Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż…” – niedzielny koncert Andrzeja Kołakowskiego

”Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż…” – niedzielny koncert Andrzeja Kołakowskiego

Niedzielny koncert Andrzeja Kołakowskiego był finałem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jadownikach, które rozpoczęły się 4 marca biegiem „Tropem Wilczym”. Uroczystości rozpoczęto od podniesienia flagi na maszt i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie kwiaty pod pomnikiem poległych na skwerze pamięci im. rtm. Witolda Pileckiego w imieniu mieszkańców gminy złożył burmistrz Jerzy Tyrkiel, w imieniu mieszkańców powiatu starosta Andrzej Potępa i przewodniczący rady powiatu Tomasz Latocha oraz Maciej Podobiński. W imieniu mieszkańców Jadownik kwiaty złożył organizator uroczystości sołtys Jarosław Sorys wraz z małżonką i członkami rady sołeckiej. Następnie w imieniu komitetu gminnego PiS kwiaty złożył przewodniczący zarządu Stanisław Pacura, Justyna Wójtowicz Woda i Sławomir Pater. Znicze pod pomnikiem złożyła dziecięca drużyna OSP pod przewodnictwem Katarzyny Serwatka i Jerzego Gawiaka oraz przedstawiciele grupy historycznej pod przewodnictwem Barbary Górczewskiej. Uroczystości pod pomnikiem zakończono odpaleniem rac, którym tradycyjnie towarzyszył zainicjowany przez młodzież okrzyk „Cześć i Chwała Bohaterom”.

Część artystyczną rozpoczął gościnny występ Marysi Mikołajek z grupy „Niezłomni, Niepokorni, Wykleci” z Brzeska, która wykonała utwór Leszka Czajkowskiego ”Uwięziona”. Następnie na scenie pojawiło się trio utalentowanych dziewcząt. Emilia Legutko, Magdalena Strzelec i Julia Grochola. Dziewczęta z właściwą sobie charyzmą wykonały trzy utwory „Dziś idę walczyć mamo”, „Niezłomni” i „Walczyk” z płyty „Panny Wyklęte”.  „Panie Generale” to utwór, który na zakończenie występu młodych dziewcząt bardzo sugestywnie i przekonująco zaśpiewała Izabela Sacha.

– W tym miejscu uroczystości specjalne podziękowania skierowałem ku temu, który towarzyszył mi jak cień od września podczas przygotowań do tegorocznych obchodów, na którym mogłem polegać i który mnie nie zawiódł. Michał Krzywda bardzo Ci dziękuję – mówił Jarosław Sorys radny RM w Brzesku i sołtys Jadownik.

„Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch” chłopaku z ul. Małopolskiej – takie motto Michał mógł odczytać na otrzymanej na pamiątkę książce.

Sam koncert Andrzeja Kołakowskiego – cóż, owacja na stojąco – kolejne wzniosłe przeżycie dla tych, którzy słyszeli wcześniej, dla tych co po raz pierwszy – zapewne nie ostatnie.


Dziękuję za pomoc w organizacji burmistrzowi Grzegorzowi Wawryka, staroście Andrzejowi Potępa, radnej powiatu p. Justynie Wójtowicz Woda, dyr. SP nr.2 Tomaszowi Wietecha, harcerzom szczepu czarnego i komendantowi Bartłomiejowi Turlejowi, strażakom OSP Jadowniki, firmie Mark, MPEC, Granit, Pro-fil, Pagen, Elmont – Bogusław Cebula, CMC, restauracja Planeta, Kołek, Kopalnia piasku – Jadowniki.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Jarosław Sorys / IB

Fot. Maciej Mazur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast