Don't Miss
Home » Region » Bochnianin Michał Jakimów otrzymał Medal „Obrońca Ojczyzny 1939 -1945”

Bochnianin Michał Jakimów otrzymał Medal „Obrońca Ojczyzny 1939 -1945”

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Panu Michałowi Jakimów Medal „Obrońca Ojczyzny 1939 -1945” w uznaniu wybitnych zasług położonych w walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji wojewoda małopolski Józef Gawron wspólnie z wicestarostą Józefem Mroczkiem odwiedzili bohaterskiego Bochnianina wręczając to zaszczytne wyróżnienie. Okazją do złożenia życzeń były również setne urodziny Pana Michała.

Pan Michał urodził się 7 marca 1918 roku w Mościskach na Ukrainie. W 1938 r. ukończył  trzyletnią Szkolę Podoficerów  Piechoty dla Małoletnich Nr 2 w Śremie. Jako kapral został skierowany do 2. batalionu 52. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Złoczowie  (woj. tarnopolskie)  na stanowisko instruktora ciężkich karabinów maszynowych.  W dniach 19-20 września 1939 r. brał udział w walkach z Sowietami w rejonie Stanisławowa. Po rozbrojeniu oddziału został przewieziony do obozu jenieckiego w Wołoczycach.  Na przełomie listopada i grudnia 1939 r. został zwolniony i wrócił w rodzinne strony.

W 1941 r. rozpoczął współpracę w ZWZ w Mościskach. Zajmował się kolportażem prasy konspiracyjnej. W tym samym roku  został deportowany na Syberię w rejon Krasnojarska oraz w okolicę Stalingradu, gdzie więziony był w obozach pracy. Po ucieczce z obozu, pod Stalingradem dotarł w okolice Charkowa, gdzie ponownie został aresztowany i osiaszony w obozie. W styczniu 1944 r. po raz kolejny podjął próbę ucieczki, tym razem udaną.

Po powrocie do domu w lutym 1944 r. nawiązał kontakt z placówką AK  w Balicach. Pu złożeniu przysięgi przyjął pseudonim  „Czechowicz”. Początkowo zajmował się zbieraniem informacji o przemieszczeniu się wojsk niemieckich oraz kolportażem prasy konspiracyjnej. Następnie przydzielony był do Zgrupowania „San” Okręg Lwów,  jaku dowódca plutonu 3, batalionu.  Brał udział w Akcji „Burza” na terenie Obszaru Warszawskiego AK w rejonie Grodziska.

Pod koniec wojny mianowany został na podporucznika czasu wojny przez Komendanta AK Okręg Lwów.  Od września 1945 roku rozpoczął, pod pseudonimem „Rymsza”, działalność w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, jako prezes Powiatu WiN Żagań. Zajmował się dystrybujcją biuletynów organizacji, gromadził informacje o pracownikach Służb Bezpieczeństwa i ich współpracownikach. Na początku czerwca 1946 r. został aresztowany i przewieziony do aresztu śledczego we Wrocławiu. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu został  skazany na pięć lat więzienia. Kare odbył w zakładzie karnym w Potulicach, a później w Strzelcach Opolskich. Po odbyciu kary w całości, w dniu 3 czerwca  1951 r. został zwolniony.

W PRL bezpartyjny.
Pan Michał jest członkiem bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Galeria zdjęć <<<

sp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast