Don't Miss
Home » Religia » „Bóg się rodzi” – Kolęda obwieszczająca Boże Narodzenie

„Bóg się rodzi” – Kolęda obwieszczająca Boże Narodzenie

image003Tuż przed północą wyruszyliśmy na pasterkę. Narodził się Chrystus. Rozpoczęło się Boże Narodzenie. Dawniej zwyczajem było nie gaszenie świateł w domach podczas trwania tego nabożeństwa. Mówiono: „Pan Jezus się narodził, Dzieciątko Boże, jasność – i w domu niech będzie jasność”. Na stołach pozostawiano do dnia Św. Szczepana nie uprzątnięte potrawy wigilijne. 

W dzień Bożego Narodzenie ludzie, jeżeli nie uczestniczyli w pasterce, wychodzili jedynie do kościoła. Pozostały czas spędzano w gronie rodzinnym. Nie wolno było zamiatać, rąbać drewna, gotować, ścielić łóżek i przynosić wody ze studni. Na szczęście z tych zwyczajów pozostał nam chyba ten najważniejszy czyli przebywanie razem z rodziną w cieple naszych domów. Nikt z nas nie wyobraża sobie raczej nie zasłanego łóżka czy święta bez uroczystego obiadu. Dzisiaj także odwiedzamy szopki, które powstały we wszystkich kościołach i śpiewamy kolędy. Szopki ilustrują historię narodzenia Chrystusa. Początkowo figury w szopkach były nieruchome. Z czasem za sprawą zakonów Franciszkanów i Bernardynów, zastąpiono je marionetkami, a w przedstawieniach pojawiły się sceny i postacie nie licujące z powagą czasu i miejsca. Byli więc szynkarka tańcząca z kawalerem, bijący się chłopi oraz śmierć z diabłem. W pierwszej połowie XVIII wieku polscy biskupi na szczęście zakazali wystawiania takich szopek. Dzisiejsze szopki bożonarodzeniowe utrzymane są w najdawniejszej tradycji. Kolędy rozbrzmiewają zarówno w kościołach i w domach. Jedną z najstarszych polskich kolęd jest „Anioł pasterzom mówił”. Pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Najczęściej twórcami kolęd były osoby anonimowe, ale zdarzały się także te napisane przez uznanych twórców. Byli to kaznodzieje, poeci i pisarze. Najprawdopodobniej autorem tekstu kolędy „W żłobie leży” jest Piotr Skarga, a „Bóg się rodzi” jest dziełem Franciszka Karpińskiego. W XVII wieku zaczęły powstawać pastorałki.

Uroczystość Bożego Narodzenia po raz pierwszy Kościół wprowadził do swojego kalendarza w IV wieku. 25 grudnia to data symboliczna, bo tak naprawdę nie znamy dokładnej daty urodzenia Jezusa. Wybrano ją między innymi ze względu na przesilenie zimowe – wtedy światło zwycięża nad ciemnością. Od tego momentu zaczynają się coraz dłuższe dni, a noce stają się krótsze.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast