Don't Miss
Home » Sport » Bohaterowie 2017 – Zawodnik Roku

Bohaterowie 2017 – Zawodnik Roku

Rok 2017 stał pod znakiem mistrzostw świata na długim basenie oraz mistrzostw Europy na pływalni 25-metrowej. Nasi zawodnicy z obu tych imprez wracali z medalami, nie zabrakło też sukcesów na Uniwersjadzie czy mistrzostwach świata wojskowych. W kategorii “Zawodnik Roku” było zatem w kim wybierać. Kto okazał się najlepszy?

Patronat honorowy nad plebiscytem “Bohaterowie 2017 roku” objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak – 70 pkt

To drugie w historii zwycięstwo Wojdaka w naszym plebiscycie. Junior Roku 2014 po trzech latach okazał się najlepszy wśród seniorów. Stało się tak przede wszytkim za sprawą znakomitej formy przygotowanej na mistrzostwa świata w Budapeszcie. W Dunaj Arenie podopieczny Marcina Kacera zdobył jedyny medal dla naszego kraju, kończąc finał 800 m stylem dowolnym na 2. miejscu. Występ ten okrasił rekordem Polski, a zarazem jednym z najlepszych rezultatów w historii tej konkurencji. Był też w czołówce na dystansie 1500 metrów (7. miejsce). Przepustkę do stolicy Węgier dały mu mistrzostwa Polski w Lublinie, gdzie był nie do pokonania na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Wcześniej przypieczętował jeszcze pierwszy w swoim życiu triumf w klasyfikacji cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2016/2017.

2. miejsce: Paweł Juraszek – 36 pkt

W 2017 roku Paweł Juraszek przebojem wdarł się do światowej czołówki sprinterów. Wszystko zaczęło się od niesamowitego startu na mistrzostwach Polski w Lublinie, gdzie w rewalacyjnym stylu zdobył złoto na 50 m stylem dowolnym, pokonując Konrada Czerniaka i odbierając mu rekord Polski. Do Budapesztu nie pojechał w roli faworyta, ale pływał tam tak znakomicie, że ostatecznie został 5. zawodnikiem globu. Po dobrych startach w stolicy Węgier, a następnie w Pucharze Świata, nie zwolnił tempa również w sezonie zimowym. Mistrzostwa Europy w Kopenhadze zakończył na 4. miejscu w swojej koronnej konkurencji, a wraz z kolegami wywalczył sztafetowy brąz na dystansie 4×50 m stylem dowolnym. Zwieńczeniem świetnych dwunastu miesięcy okazał się dla niego kolejny złoty krążek mistrzostw Polski na 50 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Radosław Kawęcki – 36 pkt

Ex aequo z podopiecznym Andrzeja Wojtala na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się Radosław Kawęcki. Zawodnik AZS AWF Warszawa szybko zrehabilitował się po nieudanych mistrzostwach świata, notując bardzo wartościowe wyniki i stając na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata w Moskwie i Berlinie. Pomimo wielu zmian w życiu prywatnym postanowił też przygotować się do startu w mistrzostwach Europy na krótkim basenie. W Royal Arenie meldowal się w finałach zarówno na 100, jak i na 200 m stylem grzbietowym. Co więcej, na dłuższym z tych dystansów sięgnął po srebrny medal, przegrywając tylko z niesamowitym Klimentem Kolesnikowem. Na krajowym podwórku nie miał sobie równych w swojej koronnej konkurencji, a na zimowym czempionacie zwyciężył również na 100 metrów.

Głosy otrzymali także:
4. Kacper Majchrzak – 21 pkt
5. Konrad Czerniak – 7 pkt
6. Tomasz Polewka – 3 pkt
7. Mikołaj Miłkowski (rocznik 2007; jedyny Polak, który uzyskał na trzech dystansach 20 pkt w skali Rudolpha) – 1 pkt
7. Jan Świtkowski – 1 pkt
7. Filip Zaborowski – 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

megatiming.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast