Nie przegap
Strona główna » Kultura » Borzęcin. 70 wiosen życia i 50 lat do rymu

Borzęcin. 70 wiosen życia i 50 lat do rymu

26 listopada br. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Fundacja „MAGMA” im. Ronalda Reagana zorganizowali niecodzienne widowisko poetycko-muzyczne pt.: „Borzęcaki i Krakowiaki Józefa Barana”. Okazja ku temu była znakomita – swój Jubileusz 120 lat obchodził ten jeden z najlepszych polskich poetów współczesnych, rodem z Borzęcina. – Każdy pisarz ma podwójne życie, u mnie to 70 przeżytych lat oraz półwiecze spędzone w świecie literackim, poetyckim, a to trochę inny świat – wyjaśnia Jubilat. Na spotkanie przybył m.in. przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, by przekazać poecie, piękny list podpisany przez Agatę Kornhauser-Dudę i Andrzeja Dudę. – Organizowany przez nas benefis był próbą uhonorowania Józefa Barana – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, rodem z Borzęcina. Pół wieku pracy twórczej to doskonała okazja, by podsumować dotychczasowy dorobek literacki autora m.in. „Szczęścia w czapce niewidce”, laureata m.in. nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie – informuje Piotr Kania dyrektor ośrodka kultury w Borzęcinie.

W przedsięwzięciu nawiązującym tytułem do „Wesela” Wyspiańskiego i „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego – uczestniczyli najlepsi polscy aktorzy: Anna Dymna i Jerzy Trela czytający poezję Jubilata. O piosenkarską stronę zadbali: Beata Paluch, Elżbieta Adamiak, Jakub Pawlak, Andrzej Słabiak i akompaniujący im znakomici muzycy. W swoich minirecitalach zaprezentowali lirykę poety oprawioną w muzykę mistrza Andrzeja Zaryckiego i nie tylko.

Spotkanie było okazją do rozmów z Jubilatem i o Jubilacie, w towarzystwie przyjaciół poety z różnych lat, m.in.: Jakuba Ciećkiewicza, Eligiusza Dymowskiego, Stanisława Dziedzica, prof. Bolesława Farona, prof. Marka Karwali, prof. Zofii Zarębianki, prof. Zofii Bilut-Homplewicz, prof. Gabrieli Matuszek-Stec, Michała Piętniewicza, Krzysztofa Budziakowskiego, Jadwigi Maliny, Maryli Guzy, Wiesława Nowaka, Tomasza Sobieraja, Andrzeja Zaryckiego czy Adama Ziemianina.
– Dzięki znakomitemu ambasadorowi moich wierszy na tym terenie Piotrowi Kani oraz organizatorom, a także dzięki przyjaciołom z różnych miejsc Polski i wspaniałym artystom z Krakowa i Łodzi – udało się stworzyć widowisko poetycko-muzyczne „że palce lizać”, które mogłoby być pokazane w Krakowie i Warszawie a nawet i w przywoływanym Paryżu, gdzie jak się to mówi „też nie ukręcisz owsa z ryżu”. W całej twórczości staram się pokazać, że jestem dumny z tego, że urodziłem się tu, a nie gdzie indziej, bo tam gdzie człowiek się rodzi, tam jest jego centrum, pępek świata, najważniejsze miejsce, tylko musi to umieć dostrzec… – mówi Józef Baran.

Wydarzenie swoim patronatem objęli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz media: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Magiczny Kraków, Informator Brzeski, Miasto i Ludzie oraz Kurier Borzęcki.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast