Don't Miss
Home » Kultura » „Borzęcin” przechodzi do historii / zdjęcia

„Borzęcin” przechodzi do historii / zdjęcia

ASC_8585Wszyscy byli zaskoczeni, gdy Salę Domu Ludowego w Borzęcinie Górnym wypełnił ponad 200 osobowy tłum amatorów poezji Józefa Barana. – Zazwyczaj promocje literackie i jubileusze gromadzą po kilkanaście osób, członków najbliższej rodziny i przyjaciół artysty – zauważył przybyły z Krakowa profesor Bolesław Faron, a Anna Dymna dodała, że Borzęcin to wieś niezwykła, gdzie artyści rodzą się na kamieniu. Właśnie stąd pochodzą przecież pisarze: Paweł Staśko, Jan Baran Baranowicz, czy słynny w całym świecie – Sławomir Mrożek (przyjaciel młodego Barana).

21 września w Borzęcinie fetowano narodziny niezwykłej książki, którą wydała Gminna Biblioteka Publiczna w ramach małych projektów „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” i ze środków Gminy. Pięknego, wysmakowanego estetycznie albumu „Borzęcin”, który powstawał przez 30 lat w notatniku lirycznym Józefa Barana.

– Poeta świata, dziennikarz, podróżnik, laureat wielu prestiżowych nagród nie wstydzi się swojego Borzęcina – mówił podczas promocji wnikliwy znawca tej twórczości, wójt Janusz Kwaśniak. – Jest on dla niego nie tylko miejscem urodzin i dorastania, z którego wyruszył w swój pierwszy rejs, ale również przystanią, do której często wraca dosłownie i w przenośni. Jego twórczość prozatorska i poetycka, publikowana w wielu krajach Europy i za Oceanem jest ważnym elementem promocji gminy, odnoszącej się do historii, przemijającej obyczajowości, piękna natury i współczesności naszej miejscowości. Nic dodać i nic ująć. Gratulować!

Inicjatorzy projektu – dyrektor GOK Piotr Kania i Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie – Elżbieta Kwaśniewska – po długiej pracy nad projektem – cieszyli się sukcesem. – Idea książki wpisuje się w pielęgnowany w wielu europejskich krajach kult małych ojczyzn, który jest dziś szczególnie ważny w postępującej globalizacji i unifikacji kulturowej – zwróciła uwagę Elżbieta Kwaśniewska. Dzięki zaangażowaniu Gminy powstało dzieło ważne nie tylko w kontekście lokalnym, ale i uniwersalnym – ważne dla współczesnej literatury polskiej.

Jednak nie słowa – nawet najpiękniejsze – urzędników i administratorów kultury dowodzą rangi niedzielnego zdarzenia, a czytelnicy, mieszkańcy wsi, którzy z potrzeby serca, tłumnie przybyli na promocję.

Wiersze czytała największa polska aktorka Anna Dymna. Pod koniec spotkania wspominała, że jej współpraca z Józefem Baranem trwa już niemal 20 lat, objechali razem pół Polski, a kiedyś, w miejscu gdzie czytali wiersze, wybuchł pożar i musieli się ewakuować… – Czytając poezje Józefa Barana – mówiła – często myślę, że są to moje własne słowa. Poeta dotyka wielu ważnych spraw sercem. Jest wierny przodkom, borzęckim korzeniom, sobie, miłościom i przekonaniom. Tak bliska mi afirmacja istnienia, ludzi, świata – jest główną zasadą tej twórczości.

Podczas niedzielnej promocji na harmonii, trąbce, piszczałce, grał i śpiewał piosenki, wielki talent wokalno-estradowy: Jakub Pawlak. Przyjechał do Borzęcina specjalnie z podpoznańskiej wsi, gdzie dopiero co skończył pracę w 15 hektarowym gospodarstwie rolnym. Pewnie dlatego świetnie wyczuwa klimat liryki autora „Borzęcina”.

Na koniec trzeba pogratulować wójtowi Januszowi Kwaśniakowi – poecie, który z powodzeniem zajął się kiedyś zarządzaniem. Pogratulować wydania pięknej książki i zorganizowania zdarzenia, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców. Jako redaktor i fotograf albumu „Borzęcin” – jestem dumny z udziału w tym projekcie. Mam bowiem przekonanie, że przejdzie on do historii. Że dokonywany przez lata liryczny opis rodzinnej wsi, przypominającej Macondo z powieści Marqueza, czy Drohobycz ze „Sklepów Cynamonowych” Schulza zostanie zauważony przez krytykę. Być może ktoś dostrzeże w nim chłopskiego „Pana Tadeusza”?

Jakub Ciećkiewicz
niezależny dziennikarz, redaktor, fotografik,
wykładowca uniwersytecki, animator imprez kulturalnych, podróżnik.

Foto. Bogusław Hajduk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast