Nie przegap
Strona główna » Kultura » Borzęcin – Symphony The Best – zdjęcia

Borzęcin – Symphony The Best – zdjęcia

Potrzeba dużej odwagi i wizji rozwoju życia kulturalnego, aby do małej miejscowości zaprosić na koncert orkiestrę symfoniczną. Aby zorganizować koncert, który pozostanie na długo w pamięci widzów i słuchaczy. Profesjonalizm, wiedza, dobra organizacja i odrobina szczęścia. Szczęścia, które spowoduje, że także dobra pogoda, bo ta podczas imprez plenerowych jest bardzo ważna, zagra wspólnie z organizatorami w jednym zespole.

Wszystko to zadziałało w sobotni wieczór 18 sierpnia w Borzęcinie. Koncert „Symphony The Best” Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej stał się ewenementem w naszym regionie. Udowodnił, że mieszkańcy Borzęcina, powiatu i regionu stanowią publiczność, której muzyczne zainteresowania nie ograniczają się jedynie do muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej, tak często serwowanej nam podczas wakacyjnych imprez, ale równie mile spędzają czas słuchając utworów z najwyższej muzycznej półki, autorstwa znakomitych kompozytorów. Tradycja wielkich plenerowych koncertów symfonicznych w Polsce jest krótka. Tym bardziej należą się słowa uznania organizatorom tego przedsięwzięcia.

Wszystko rozpoczęło się kilkanaście minut po godzinie 20.00, a więc w chwili, kiedy słońce znalazło się już poniżej korony drzew lasu otaczającego Borzęcki Ośrodek Sportu, a niebo zaś zmieniało barwy z błękitu w czerń nocy. To chwila, kiedy nad głowami widzów pojawiało się światło pierwszych gwiazd. I to był właśnie najlepszy moment, by ze sceny popłynęła muzyka Johna Williamsa z filmu „Gwiezdne Wojny”. To seria filmów, którą niestety nadszarpnął nieco czas, ponieważ ważne dla filmu efekty specjalne wykorzystane w obrazie, wyglądają już nieco archaicznie. Za to ta muzyka… Ta brzmi cały czas świeżo i nadal buduje niezwykłą atmosferę, wspaniale ukazując magię kosmosu. Utwory Johna Williamsa pojawiły się podczas koncertu jeszcze dwukrotnie. Były to ponownie ilustracja z „Gwiezdnych Wojen” oraz muzyka do filmu Stevena Spielberga „E.T.” Drugim utworem, którego dźwięki popłynęły ze sceny był niezapomniany temat Nino Roty z filmu „Ojciec Chrzestny”. Tym utworem muzycy wprowadzili publiczność w niezwykły, romantyczny nastrój, by już za chwilę rozbudzić w słuchaczach gorące emocje, grając ogniste pasodoble. W pierwszej części koncertu nie zabrakło także muzyki operowej Giacomo Pucciniego. Pojawiły się również utwory dwóch wielkich kompozytorów, przedstawicieli europejskiego i amerykańskiego kina, Ennio Morricone i Elmera Bernsteina. Na koniec pierwszej części orkiestra zagrała jeden z najpopularniejszych tematów filmowych i nie tylko. „Grek Zorba” to film w reżyserii Mihalisa Kakogiannisa, na podstawie książki Nikosa Kazantzakisa, ze wspaniałą rolą Anthony Queena. Autorem tego wielkiego przeboju nie tylko filmowego jest jeden z największych greckich kompozytorów Mikis Theodorakis.

Repertuar drugiej części koncertu stanowiły utwory nieco lżejsze, znane między innymi z list przebojów. Usłyszeliśmy zatem piosenkę „My Heart Will Go On” z Filmu „Titanic”, którą śpiewała Celine Dion. Pojawił się także przebój „Can You Feel The Love Tonight”  z „Króla Lwa”, śpiewany w oryginale przez Eltona Johna, który przypadł do gustu nie tylko młodym słuchaczom, ale także ich rodzicom. Fani twórczości zespołu Queen usatysfakcjonowani zostali symfoniczną aranżacją utworu „Innuendo”. To tyłowy utwór z wydanego tuż przed śmiercią Freddiego Mercury albumu pod takim właśnie tytułem. Wielbiciele filmu „Piraci z Karaibów” mogli posłuchać głównego tematu z tego obrazu autorstwa Hansa Zimmera. Nie nie zabrakło także polskiego akcentu. W trwającym Roku Kilarowskim autorzy koncertu wybrali dla nas najpopularniejszy temat kompozytora czyli słynnego „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Końcówka koncertu to piosenka „Time To Say Goodbye” napisana specjalnie dla Andrei Bocellego, którą piosenkarz zaśpiewał wspólnie z Sarah Brightman.

Dyrektorem i jednym z dyrygentów Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej jest ksiądz Przemysław Pasternak. Wśród solistów mogliśmy posłuchać Barbarę Ochromowicz – sopran, Magdalenę Król – mezzosopran, Alberta Memetiego – tenor oraz Mateusza Obroślaka – baryton.

Organizatorami koncertu byli Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Stowarzyszenie Regionalne Centrum Rozwoju i Integracji Europejskiej – Klub Sportowy „Sokół” Borzęcin.


IB

Foto – Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast