Nie przegap
Strona główna » Kultura » Borzęcin – Symphony The Best – zdjęcia

Borzęcin – Symphony The Best – zdjęcia

Potrzeba dużej odwagi i wizji rozwoju życia kulturalnego, aby do małej miejscowości zaprosić na koncert orkiestrę symfoniczną. Aby zorganizować koncert, który pozostanie na długo w pamięci widzów i słuchaczy. Profesjonalizm, wiedza, dobra organizacja i odrobina szczęścia. Szczęścia, które spowoduje, że także dobra pogoda, bo ta podczas imprez plenerowych jest bardzo ważna, zagra wspólnie z organizatorami w jednym zespole.

Wszystko to zadziałało w sobotni wieczór 18 sierpnia w Borzęcinie. Koncert „Symphony The Best” Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej stał się ewenementem w naszym regionie. Udowodnił, że mieszkańcy Borzęcina, powiatu i regionu stanowią publiczność, której muzyczne zainteresowania nie ograniczają się jedynie do muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej, tak często serwowanej nam podczas wakacyjnych imprez, ale równie mile spędzają czas słuchając utworów z najwyższej muzycznej półki, autorstwa znakomitych kompozytorów. Tradycja wielkich plenerowych koncertów symfonicznych w Polsce jest krótka. Tym bardziej należą się słowa uznania organizatorom tego przedsięwzięcia.

Wszystko rozpoczęło się kilkanaście minut po godzinie 20.00, a więc w chwili, kiedy słońce znalazło się już poniżej korony drzew lasu otaczającego Borzęcki Ośrodek Sportu, a niebo zaś zmieniało barwy z błękitu w czerń nocy. To chwila, kiedy nad głowami widzów pojawiało się światło pierwszych gwiazd. I to był właśnie najlepszy moment, by ze sceny popłynęła muzyka Johna Williamsa z filmu „Gwiezdne Wojny”. To seria filmów, którą niestety nadszarpnął nieco czas, ponieważ ważne dla filmu efekty specjalne wykorzystane w obrazie, wyglądają już nieco archaicznie. Za to ta muzyka… Ta brzmi cały czas świeżo i nadal buduje niezwykłą atmosferę, wspaniale ukazując magię kosmosu. Utwory Johna Williamsa pojawiły się podczas koncertu jeszcze dwukrotnie. Były to ponownie ilustracja z „Gwiezdnych Wojen” oraz muzyka do filmu Stevena Spielberga „E.T.” Drugim utworem, którego dźwięki popłynęły ze sceny był niezapomniany temat Nino Roty z filmu „Ojciec Chrzestny”. Tym utworem muzycy wprowadzili publiczność w niezwykły, romantyczny nastrój, by już za chwilę rozbudzić w słuchaczach gorące emocje, grając ogniste pasodoble. W pierwszej części koncertu nie zabrakło także muzyki operowej Giacomo Pucciniego. Pojawiły się również utwory dwóch wielkich kompozytorów, przedstawicieli europejskiego i amerykańskiego kina, Ennio Morricone i Elmera Bernsteina. Na koniec pierwszej części orkiestra zagrała jeden z najpopularniejszych tematów filmowych i nie tylko. „Grek Zorba” to film w reżyserii Mihalisa Kakogiannisa, na podstawie książki Nikosa Kazantzakisa, ze wspaniałą rolą Anthony Queena. Autorem tego wielkiego przeboju nie tylko filmowego jest jeden z największych greckich kompozytorów Mikis Theodorakis.

Repertuar drugiej części koncertu stanowiły utwory nieco lżejsze, znane między innymi z list przebojów. Usłyszeliśmy zatem piosenkę „My Heart Will Go On” z Filmu „Titanic”, którą śpiewała Celine Dion. Pojawił się także przebój „Can You Feel The Love Tonight”  z „Króla Lwa”, śpiewany w oryginale przez Eltona Johna, który przypadł do gustu nie tylko młodym słuchaczom, ale także ich rodzicom. Fani twórczości zespołu Queen usatysfakcjonowani zostali symfoniczną aranżacją utworu „Innuendo”. To tyłowy utwór z wydanego tuż przed śmiercią Freddiego Mercury albumu pod takim właśnie tytułem. Wielbiciele filmu „Piraci z Karaibów” mogli posłuchać głównego tematu z tego obrazu autorstwa Hansa Zimmera. Nie nie zabrakło także polskiego akcentu. W trwającym Roku Kilarowskim autorzy koncertu wybrali dla nas najpopularniejszy temat kompozytora czyli słynnego „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Końcówka koncertu to piosenka „Time To Say Goodbye” napisana specjalnie dla Andrei Bocellego, którą piosenkarz zaśpiewał wspólnie z Sarah Brightman.

Dyrektorem i jednym z dyrygentów Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Filmowej jest ksiądz Przemysław Pasternak. Wśród solistów mogliśmy posłuchać Barbarę Ochromowicz – sopran, Magdalenę Król – mezzosopran, Alberta Memetiego – tenor oraz Mateusza Obroślaka – baryton.

Organizatorami koncertu byli Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Stowarzyszenie Regionalne Centrum Rozwoju i Integracji Europejskiej – Klub Sportowy „Sokół” Borzęcin.


IB

Foto – Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast