Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Borzęcin: Uchwalono stawki podatkowe na 2014 rok

Borzęcin: Uchwalono stawki podatkowe na 2014 rok

borzęcinBez zmian i z obniżką, tak pokrótce można scharakteryzować rozstrzygnięcia borzęcińskiego samorządu w sprawie podatków lokalnych na 2014 rok. W zakresie podatku od nieruchomości, w tym również działalności gospodarczej Rada Gminy w Borzęcinie postanowiła utrzymać stawki podatkowe na przyszły rok na poziomie obowiązującym w roku bieżącym. Zmianie nie ulegnie również podatek od środków transportowych, który utrzymywany jest na tym samym poziomie od kilku lat. Na wniosek wójta gminy Borzęcin, Janusza Kwaśniaka postanowiono o obniżeniu podatku rolnego ze 125 na 100 złotych w gospodarstwie rolnym powyżej 1 ha oraz z 250 na 200 złotych dla pozostałych gruntów od 1 ha. W tym celu obniżono średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów podaną przez GUS z kwoty 69,28 złotych za 1 dt do kwoty 40 złotych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kryzys dotyka w pewnym stopniu mieszkańców naszej gminy, jak i działających tutaj przedsiębiorców – mówi Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie. – Stąd też decyzja o utrzymaniu stawek podatkowych, mimo że gmina również potrzebuje dochód własnych. Można powiedzieć, że “dzielimy się tym kryzysem”, dzięki czemu na równi wszystkim będzie lżej.

Maj i czerwiec był dla rolników szczególnie trudny. Nawalne opady deszczu spowodowały liczne podtopienia, co miało niebagatelny wpływ na wysokość plonów. Ponadto, tylko niektórzy rolnicy otrzymali z tytułu poniesionych strat rekompensaty. Głównie ci, którzy uprawy rolne ubezpieczyli. Dlatego zdecydowaliśmy się na obniżenie i tak już niskiego w gminie Borzęcin podatku rolnego, aby w miarę możliwości samorządu rolników wesprzeć – tłumaczy wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak.

Wójt podkreśla, że obniżenie ceny kwintala żyta istotnie wpłynie na podatek od gruntów w gospodarstwach do jednego hektara. Tam kwotowo obniżka jest najbardziej znacząca.

ug/IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast