Nie przegap
Strona główna » Sport » BOSiR Brzesko czwartą drużyną XII Ogólnopolskich Zawodów Pływackich o Puchar Rycerza Kmity

BOSiR Brzesko czwartą drużyną XII Ogólnopolskich Zawodów Pływackich o Puchar Rycerza Kmity

W ostatni weekend drużyna BOSiR Brzesko w znakomitym stylu zdobyła 11 medali na jednym z bardziej utytułowanych ogólnopolskich zawodów pływackich.

Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Rycerza Kmity, choć mają relatywnie krótką tradycję, bo to „tylko” XII edycji, to wpisały się na trwałe dla bardzo wielu klubów w kalendarz obowiązkowych imprez pływackich. Na pewno wielka w tym zasługa organizatorów, którzy „porwali” się do organizacji wielkiej ogólnopolskiej imprezy na basenie, który średnio nadaje się do tego celu, z uwagi na swoją głębokość, z uwagi na zaplecze oraz inne mankamenty ale co nie można, jak się chce i ma się gromadę chętnych zapaleńców do pomocy, a do tego jeszcze przyjaznych włodarzy i przedsiębiorców, którzy aktywnie włączają się w organizację finansową imprezy. W tym roku również nie zawiedli i zawodnicy i kluby. Do Zabierzowa przyjechało 421 zawodników reprezentujących 42 kluby. Największe zainteresowanie wśród zawodników wzbudzał Laquidara Riccardo Andrea (13) reprezentujący klub Nuoto Milazzo z dalekiej Sycylii oraz bułgarscy zawodnicy z Albatros’2001 Varna. Z Polski stawiło się wiele doskonałych teamów. Najwięcej przyjechało drużyn śląskich, pewnie z uwagi na bliskość miejsca. Był więc m.in. AZS AWF Katowice, Górnik Sosnowiec, Piątka Chorzów, Wodnik Siemianowice Śl, Jedność 32 Przyszowice. Z Polski stawiły się m.in. UKS 190 Łódź, MKS Bobry Dębica, czy Korona Swim Kielce. Nie zabrakło klubów małopolskich, których w Zabierzowie zameldowało się znacznie więcej jak podczas zawodów okręgowych. Był więc w najsilniejszym składzie SMS Galicja Kraków, dawno nie widziana na małopolskich zawodach UKS Omega Olkusz, Solne Miasto Wieliczka, Siemacha ASP Kraków, Glosator Kraków, TS Wisła Kraków, Aquarius Myślenice. Region tarnowski reprezentowany był przez niemal całą drużynę BOSiR Brzesko (15 zawodników) w najmocniejszym składzie oraz Sokół – Mościce Tarnów w składzie bardzo okrojonym, ale bardzo silnym.

Całe zawody były podzielone na trzy dni i pięć bloków startowych. Najważniejszą konkurencją Pucharu był „mały” memoriał dla młodzików do 13 roku życia na 100m delfinem oraz „duży” memoriał dla starszych na 200m delfinem. W krótkich dystansach były robione eliminacje i finały. Widownię zapełnili w większości rodzice oraz znajomi zawodników, co biorąc pod uwagę widownię na basenie w Zabierzowie stanowiło spory tłok, ale zwłaszcza gorąc. Na szczęście jak zawsze była udostępniona sala gimnastyczna ze swoją znacznie większą widownią, gdzie rozłożyła się większość teamów, bo był przyjemny chłód oraz …. ciepły i zimny catering.

Pierwszego dnia startów przeważały długie dystanse tj. 400m, 800m i 1500m dowolnym oraz 400m zmiennym. Wielkiego pecha miała na 400m dowolnym Weronika Kusion (15) z BOSiR Brzesko, której zabrakło bardzo niewiele do pudła i musiała się „zadowolić” tak nielubianym przez zawodników 4 miejscem. W kategorii 12-13 lat doskonale spisała się Julia Dadej (12), która w tej bardzo silnie obsadzonej konkurencji zajęła doskonałe 8 miejsce. Największą niespodzianką pierwszego dnia startów zgotowała Amelia Marek (12), która w pięknym stylu wygrała 400m zmiennym, równie wielką niespodziankę sprawiła Patrycja Smoleń (12), która zajęła 4 miejsce oraz Oliwia Mikulska (13), która ukończyła na 6 miejscu. Choć start dziewcząt z BOSiR był zaskakujący, to najwięcej emocji wzbudził start na 800m najlepszego zawodnika Małopolski w swojej kategorii wiekowej Ksawerego Masiuka (13). W tej konkurencji faworytem był od początku Jakub Kalkan (13) z Jedność 32 Przyszowice, którego czas zgłoszenia był lepszy o minutę od pozostałych. Kalkan popłynął doskonale zajmując pierwsze miejsce z dużym zapasem nad resztą. O drugie miejsce do ostatnich chwil toczyła się walka pomiędzy Ksawerym Masiukiem oraz Alexem Kowolikiem (13) z Park Wodny Tarnowskie Góry. Kowolik rozpoczął finisz znacznie wcześniej i Masiukowi zabrakło do szczęścia „tylko” 00:00:52s przez co musiał zadowolić się brązowym medalem. Niestety trener MKS Bobry Dębica Sebastian Gogacz, który asystował Masiukowi podczas startu nie znał do końca jego możliwości wydolnościowych i trochę za późno dał mu znać do finiszu, przez co zabrakło trochę dystansu do szczęścia.

Drugi blok w drugim dniu startów zdominowały eliminacje na 100m, 200m motylkowym, 50m dowolnym i 100m zmiennym. Bardzo dobrze spisała się Amelia Marek (12), która w bardzo silnie obsadzonej konkurencji na 100m zmiennym weszła z pierwszym czasem do finału oraz Ksawery Masiuk (13), który dostał się na 4 miejscu do finału na 100m motylkowym i z najlepszym czasem do finału na 50m dowolnym. W eliminacjach na 50m klasykiem dziewczęta z BOSiR Brzesko sprawiły ogromną niespodziankę obsadzając 3 pierwsze miejsca. Wygrała Amelia Marek (12), na drugim Oliwia Mikulska (13), a z trzecim czasem Julia Gurgul (13).

Trzeci popołudniowy blok otworzył tego dnia worek z medalami dla teamu BOSiR Brzesko, choć przy odrobinie szczęścia mogło ich być jeszcze więcej. Zaczęło się niestety pechowo, bo Ksawerego Masiuka (13) tym razem poniosły nerwy i na 50m dowolnym przegrał finał ze swoim kolegą z SMS Galicja Kraków Kacprem Stankiem o 00:3s. Na nic się zdała rozpacz, musiał się zadowolić tym razem srebrem. Amelia Marek (12) nie popełniła żadnych błędów i zasłużenie wygrała ze starszymi koleżankami na 100m zmiennym. Po ochłonięciu z nerwów, rozmowie z trenerem Andrzejem Borzęckim z UKS Omega Olkusz Ksawery Masiuk (13) na 200m grzbietem pewnie wygrał wyścig z przewagą ponad 3s nad Szymonem Ellgothem (13) z Piątki Chorzów. To zwycięstwo było o tyle ważne dla Masiuka, że dwa lata wcześniej to właśnie z Ellgothem przegrał start na 200m grzbietem. Warto było chyba czekać 2 lata na taką wygraną. Po sukcesie Masiuka na 200m grzbietem przyszedł najlepszy dla BOSiR Brzesko start dnia na 50m klasykiem. Dziewczęta z BOSiR Brzesko spisały się znakomicie i nie oddały sukcesu z eliminacji. Amelia Marek (12) zgarnęła złoto udowadniając kolejny raz, że jest świetnym klasykiem. Drugie miejsce zajęła Oliwia Mikulska (13), a trzecie Julia Gurgul (13). Jak wszyscy podkreślali podczas ceremonii dekoracji było to najpiękniejsze żółte podium tego dnia i jedyne takie, bo żaden z klubów nie „zgarnął” całego podium dla siebie.

Niedziela otworzyła czwarty blok startowy. Dla teamu z Brzeska niestety pechowo. Z eliminacji na 50m motylkowym został wycofany Ksawery Masiuk (13). Po konsultacji z trenerem Jerzym Borzęckim z UKS Omega Olkusz uznano, że lepiej aby zachował siły na eliminacje na 50m grzbietem i późniejsze finały. W eliminacjach na 50m delfinem jedynym reprezentantem Brzeska pozostał Patryk Gibuła (12), który spisał się doskonale i w tej silnie obsadzonej konkurencji zajął 7 miejsce. Choć wszyscy cieszyli się wynikiem Gibuły, on sam był nieszczęśliwy, bo do szczęścia zabrakło niewiele i był pierwszym rezerwowym do popołudniowego finału. W eliminacjach na 200m klasykiem dobrze spisała się Oliwia Mikulska (13) zajmując 4 miejsce. 9 miejsce w tej doborowej stawce zajęła Patrycja Gicala (13) i to było spore zaskoczenie.

Po krótkiej przerwie na chwile wytchnienia dla zawodników rozpoczął się ostatni blok startów, który miał rozstrzygnąć o podziale reszty medali. Pierwszy start w tzw. „małym” memoriale na 100m motylkiem przyniósł spore emocje. Mocno skoncentrowany Ksawery Masiuk (13) wziął „odwet” na Kacprze Stanku (13) z SMS Galicja Kraków wygrywając z nim trzecie miejsce o 00:04s (sic!). Niby tak niewiele, a czasem taka różnica dzieli strefę medalową od reszty. W „dużym” memoriale na 200m motylkiem Weronika Kusion (15) z BOSiR Brzesko zajęła doskonale trzecie miejsce. Choć Kusion liczyła na znacznie więcej, to jednak to trzecie miejsce było Jej naprawdę wielkim sukcesem w tej stawce. Na 200m klasykiem w najszybszych seriach Amelia Marek (12) popłynęła świetnie plasując się na 2 miejscu wśród starszych dziewcząt, Oliwia Mikulska (13) niestety znowu musiała się zadowolić 4 miejscem. Przedostatnim finałem tego dnia było 50m grzbietem. Ksawery Masiuk (13) nie zawiódł nadziei i ponownie nie dał szans konkurencji wygrywając ponownie z Szymonem Ellgothem z Piątki Chorzów.

Te wszystkie sukcesy dały drużynie BOSiR Brzesko 11 medali, w tym 5 złotych (3 Amelia Marek, 2 Ksawery Masiuk), 4 srebra (1 Amelia Marek, 1 Oliwia Mikulska, 1 Weronika Kusion, 1 Ksawery Masiuk) oraz 4 brązowe medale (1 Julia Gurgul, 1 Weronika Kusion, 2 Ksawery Masiuk), a w konsekwencji 4 miejsce w statystyce medalowej drużyn XII ogólnopolskich Zawodów Pływackich o Puchar Rycerza Kmity (sic !!!!!). Tym większy to sukces Drużyny BOSiR Brzesko, że zostawiła w tyle za sobą całą plejadę znakomitych drużyn pływackich. Wielkie, wielkie brawa.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast