Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko: Bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciw pneumokokom

Brzesko: Bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciw pneumokokom

Pneumokoki_v1Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci mieszkających na terenie gminy Brzesko. Program w pierwszym etapie obejmuje dwulatki urodzone w 2010 oraz 2011 roku.

Dla rodziców jest to szansa, aby bezpłatnie ochronić swoje pociechy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Koszt szczepienia w całości pokrywany jest z budżetu Gminy Brzesko.

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale nie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przez Państwo . To oznacza, że rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci, sami muszą ponieść koszt szczepionki.

Szczepienia będą wykonywane w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 68 w Brzesku.

Czym są pneumokoki i dlaczego warto chronić przed nimi dzieci ?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej takiej jak grypa, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne. Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią. Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia !

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia, za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc.

Stwierdzono, że już jednorazowa dawka szczepionki podana dzieciom po ukończeniu 2 roku życia zabezpiecza je przed zachorowaniem.

Na wniosek Komisji Zdrowia i Rodziny Rady Miejskiej w Brzesku został opracowany program szczepień dzieci w Gminie Brzesko na lata 2013-2015 , który uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Program przewiduje wydatkowanie na szczepienia z budżetu Gminy przez 3 kolejne lata kwoty 30 tys złotych. W ramach tych funduszy planowane jest zaszczepienie w każdym roku realizacji projektu ok. 120 dzieci , które ukończyły 2gi rok życia. W przypadku zgłoszenia się w danym roku do programu większej liczby dzieci, o wykonaniu szczepienia będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

W wyniku postępowania konkursowego realizatorem programu szczepień został Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Szczepienia będą realizowane w Poradni Dziecięcej w głównej siedzibie SPZOZ przy ulicy Kościuszki 68 w Brzesku oraz w Ośrodku Zdrowia w Jadownikach. Zgłoszenia dzieci do szczepień należy dokonywać w Poradni Dziecięcej w Brzesku osobiście lub pod numerem telefonu 14 6621316 lub 14 6621168. Po zakończeniu procedur przetargowych na zakup szczepionki realizator będzie informował o terminach szczepień.

Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy!

SPZOZ BRZESKO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast