Nie przegap
Strona główna » Kultura » Brzesko: Joanna Maderska – Wystawa fotografii MASZKIENICE 2

Brzesko: Joanna Maderska – Wystawa fotografii MASZKIENICE 2

DSC_6377Z inicjatywy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku 14 listopada miało miejsce otwarcie niezwykłej wystawy fotograficznej autorstwa Joanny Maderskiej. Ekspozycja zatytułowana „Maszkienice 2” tematycznie związana jest z miejscowością, w której artystka mieszka i tworzy.

Joanna Maderska – nauczycielka plastyki, promotorka twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, fotografka. Inspiracje do pracy twórczej odnajduje w szeroko pojętym pejzażu kulturowym, naturze. Istotą jej twórczości jest nie tylko czerpanie z natury – sięganie po motywy przyrodnicze, jak również po tworzywo naturalne jak drzewo, kamień – ale równocześnie „oddawanie” przyrodzie w działaniach performance i instalacjach. Uprawia twórczość z pogranicza fotografii i malarstwa, fotografii i form przestrzennych. Podejmuje działania eksperymentalne z emulsją światłoczułą. Uprawia fotografię i działania plastyczne w pejzażu wiejskim.

Tak o działalności twórczej Joanny Maderskiej pisze pani profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Halina Cader – Pawłowska:

„… mała ojczyzna obserwowana jest okiem spokojnym i analitycznym, a swojski krajobraz zawiera w sobie możliwość szerszego oglądu, spojrzenia wstecz i do przodu. Nie ruszając się z domu można podróżować w wyobraźni, wzbogacając obraz swojego otoczenia o imaginarium rzeczy i zjawisk poznanych w inny sposób. Jeśli spojrzeć na twórczość Joanny Maderskiej z tej perspektywy można zauważyć konsekwencję i harmonię zarówno koncepcji jak i działań artystycznych, ową moc wydobywania ze swojego otoczenia ukrytych w nim treści i znaczeń. Działania w procesie, akcje artystyczne i instalacje przeprowadzane w rodzinnej miejscowości od początku opierają się na tej samej zasadzie: wyjmowane z kontekstu przedmioty zostają „naznaczone” obrazem a następnie wracają na swoje miejsce, zrastają się na powrót z pejzażem, znikają w nim. Niezwykła jest tu rola fotograficznych obrazów, dyskretnych i z założenia nietrwałych dowodów na istnienie.”

W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych prezentowanych w Brzesku, Krakowie i Maszkienicach, uczestniczyła również w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Prezentowana wystawa w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku zatytułowana MASZKIENICE 2 obejmuje cykle tematyczne: Maszkienice, Rzeka, Pamiątka z podróży, Mój ogród.

Wystawę można obejrzeć w Sali wystawienniczo-odczytowej w RCKB do końca listopada.

IB

Foto-Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast