Nie przegap
Strona główna » Kultura » Brzesko: Joanna Maderska – Wystawa fotografii MASZKIENICE 2

Brzesko: Joanna Maderska – Wystawa fotografii MASZKIENICE 2

DSC_6377Z inicjatywy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku 14 listopada miało miejsce otwarcie niezwykłej wystawy fotograficznej autorstwa Joanny Maderskiej. Ekspozycja zatytułowana „Maszkienice 2” tematycznie związana jest z miejscowością, w której artystka mieszka i tworzy.

Joanna Maderska – nauczycielka plastyki, promotorka twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, fotografka. Inspiracje do pracy twórczej odnajduje w szeroko pojętym pejzażu kulturowym, naturze. Istotą jej twórczości jest nie tylko czerpanie z natury – sięganie po motywy przyrodnicze, jak również po tworzywo naturalne jak drzewo, kamień – ale równocześnie „oddawanie” przyrodzie w działaniach performance i instalacjach. Uprawia twórczość z pogranicza fotografii i malarstwa, fotografii i form przestrzennych. Podejmuje działania eksperymentalne z emulsją światłoczułą. Uprawia fotografię i działania plastyczne w pejzażu wiejskim.

Tak o działalności twórczej Joanny Maderskiej pisze pani profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Halina Cader – Pawłowska:

„… mała ojczyzna obserwowana jest okiem spokojnym i analitycznym, a swojski krajobraz zawiera w sobie możliwość szerszego oglądu, spojrzenia wstecz i do przodu. Nie ruszając się z domu można podróżować w wyobraźni, wzbogacając obraz swojego otoczenia o imaginarium rzeczy i zjawisk poznanych w inny sposób. Jeśli spojrzeć na twórczość Joanny Maderskiej z tej perspektywy można zauważyć konsekwencję i harmonię zarówno koncepcji jak i działań artystycznych, ową moc wydobywania ze swojego otoczenia ukrytych w nim treści i znaczeń. Działania w procesie, akcje artystyczne i instalacje przeprowadzane w rodzinnej miejscowości od początku opierają się na tej samej zasadzie: wyjmowane z kontekstu przedmioty zostają „naznaczone” obrazem a następnie wracają na swoje miejsce, zrastają się na powrót z pejzażem, znikają w nim. Niezwykła jest tu rola fotograficznych obrazów, dyskretnych i z założenia nietrwałych dowodów na istnienie.”

W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych prezentowanych w Brzesku, Krakowie i Maszkienicach, uczestniczyła również w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Prezentowana wystawa w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku zatytułowana MASZKIENICE 2 obejmuje cykle tematyczne: Maszkienice, Rzeka, Pamiątka z podróży, Mój ogród.

Wystawę można obejrzeć w Sali wystawienniczo-odczytowej w RCKB do końca listopada.

IB

Foto-Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast