Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko. Kolonoskopia, badanie które przynosi ogromne korzyści

Brzesko. Kolonoskopia, badanie które przynosi ogromne korzyści

Ponad 600 osób wykonało do tej pory kolonoskopię w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”. U co czwartego z przebadanych pacjentów wykryto zmiany, które nieleczone mogłyby przekształcić się w nowotwór.

– To pokazuje, jak bardzo to badanie jest potrzebne – mówi lek. med. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku. – Większość z tych pacjentów, u których wykryto niebezpieczne polipy, nie skarżyła się na żadne niepokojące objawy – dodaje dyrektor Smołucha.Tak właśnie jest w przypadku nowotworu jelita grubego. Rozwija się on powoli, przez wiele lat bezobjawowo. Wtedy, kiedy pojawiają się jakieś niepokojące sygnały (krew w stolcu, biegunki, zaparcia) nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

– Dlatego w tym przypadku profilaktyka jest tak ważna, to jedyne badanie, które pozwala nam ocenić stan jelita grubego – podkreśla dr. nauk med. Andrzej Gryglewski, chirurg ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.Projekt, w ramach którego wykonywana jest kolonoskopia, jest realizowany w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Jest on skierowany do mieszkańców powiatu brzeskiego, a od niedawna także bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Badania kolonoskopowe są wykonywane w Pracowni Endoskopowej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

W ramach projektu realizowana jest kampania informacyjna. Obejmuje ona spotkania i prelekcje, podczas których lekarze i pielęgniarki mówią o przyczynach zachorowań na raka jelita grubego, tłumaczą też jak się odżywiać i postępować, by nie zachorować na ten nowotwór.

Warto dodać, że nowotwór jelita grubego był przyczyną ponad 11,5 proc. wszystkich zgonów nowotworowych u mieszkańców woj. małopolskiego w latach 2011-13. Jest to także najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy po chorobie płuc, żołądka i prostaty u mężczyzn, a także raka piersi oraz płuc u kobiet.

Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 , 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast