Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko: Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Brzesko: Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada to jedno z najważniejszych świat narodowych w Polsce – w tym roku obchodziliśmy 99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W całej Polsce jak długa i szeroka odbywały się uroczystości związane z uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Nie inaczej było i w Brzesku.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się  uroczystą sesją Rady Miejskiej, w trakcie której przyznano księdzu Józefowi Górce z Poręby Spytkowskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska.

Następnie w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny. Mieszkańcy w tym dniu niezwykle tłumnie uczestniczyli w uroczystościach religijnych i patriotycznych.

Główne uroczystości patriotyczne odbyły się w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam tradycyjnie w asyście orkiestry dętej odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacje kombatantów, przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, policjanci, strażacy, księża a także politycy złożyli wieńce. Nie zabrakło również delegacji różnych organizacji, stowarzyszeń oraz szkół, których przedstawiciele złożyli wiązanki i znicze pod pomnikiem.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017🇵🇱Grób Nieznanego Żołnierza złożone kwiatów. W Brzesku

Opublikowany przez Informator Brzeski na 11 listopada 2017

Na czas ceremonii harcerze oraz Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska wystawiły wartę honorową przy pomniku.

Z kolei wieczorem w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – jak zawsze sala audytoryjna wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.

Ciekawostką i pewną nowością przy okazji 11 listopada był I Zlot Food trucków na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku. 11 i 12 listopada można było w tym miejscu spróbować przysmaków z różnych zakątków świata.

IB

Fot. Bogusław Hajduk

Fot. Roman Kapuściński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast