Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko. Policjanci zatrzymali sprawcę wielokrotnych kradzieży z cmentarzy

Brzesko. Policjanci zatrzymali sprawcę wielokrotnych kradzieży z cmentarzy

policjaMieszkaniec Podkarpacia znalazł prosty sposób zarobkowania. Kilkumiesięczny proceder okradania nagrobków przerwali funkcjonariusze Policji.

Na przestrzeni II półrocza 2015 r. do policjantów w Brzesku docierały informacje, że na kilku cmentarzach w gminach Borzęcin i Szczurowa grasuje złodziej. Z grobowców odrywane były mosiężne litery, zabierano metalowe wazony, donice i ozdoby. W taki sposób okradziono cmentarze m.in. w Borzęcinie Dolnym i w Niedzieliskach.

Brzescy kryminalni rozpoczęli żmudną i drobiazgową pracę. Sprawdzano i weryfikowano wszelkie ślady pozostawione na miejscach kradzieży, kontrolowano okoliczne punkty skupu złomu, typowano sprawców. Ostatecznie policjanci zatrzymali 38-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa podkarpackiego, który przyznał się do popełnienia tych przestępstw. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu łącznie jedenastu zarzutów, obejmujących kradzieże przedmiotów z pięciu cmentarzy w gminach Borzęcin i Szczurowa. Łączna wartość skradzionego mienia oszacowana została na ponad 4500 zł.

Sprawcy kradzieży elementów nagrobków grozi odpowiedzialność karna za przestępstwa
z art. 262§2 kk (ograbienie miejsca pochówku). Przewidywane kary za ten czyn to grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Cmentarze i nekropolie są szczególnymi miejscami dla Polaków, przywiązujących szczególną rolę do pamięci o przodkach. Stąd tak poruszające i piętnowane są przypadki ograbienia miejsc pochówku czy bezczeszczenia cmentarzy. W ostatnich miesiącach brzescy policjanci kilkukrotnie skutecznie zajmowali się podobnymi sprawami, ustalając sprawców bezczeszczenia miejsc spoczynku zmarłych, niszczenia nagrobków oraz kradzieży elementów grobów.

KPP Brzesko

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast