Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko – wojskowe transporty US ARMY na stacji PKP

Brzesko – wojskowe transporty US ARMY na stacji PKP

Od połowy stycznia 2017 r. przebywają w Polsce amerykańscy żołnierze z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Najcięższy sprzęt dotarł do Polski na statkach, a z portów transportowany był koleją do miejsc docelowej lokalizacji oddziałów. Na przesłanych do naszej redakcji zdjęciach widać pociąg towarowy na stacji PKP w Brzesku, którym przewożone są wojskowe pojazdy transportowe. 

Operacja Atlantic Resolve odbywa się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie, zainicjowanej w 2014 r. po rosyjskiej agresji na Ukrainie. Ma to zwiększyć amerykańskie zdolności do odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy oraz do obrony sojuszników i partnerów w Europie. 

Transport na terenie Polski amerykańskich wojsk w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO to gigantyczna operacja logistyczna. Najcięższy sprzęt Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA dotarł do Polski na statkach przez niemiecki port w Bremerhaven. Ich wyposażenie to m.in: 90 czołgów, 18 samobieżnych haubic, ponad 400 samochodów Humvee i 145 bojowych wozów piechoty Bradley. Pojazdy kołowe jadą w większości o własnych siłach po niemieckich i polskich autostradach, a ciężki sprzęt przemieszcza się koleją. W ostatnim czasie ciężarówki wojskowe były widziane również na autostradzie A4 w okolicach Brzeska (trasa w kierunku Tarnowa) – czy sprzęt przemieszczany był na poligon w Nowej Dębie czy też do jednostek w Rzeszowie lub Przemyślu – to niestety trudno ustalić.

Z portu morskiego Bremerhaven po terytorium Niemiec sprzęt wojskowy transportuje DB Cargo (niemiecki kolejowy przewoźnik towarowy), a z kolei na granicy składy przejmuje spółka PKP Cargo (wg deklaracji PKP Cargo szczegóły operacji logistycznej zostaną ujawnione do wiadomości publicznej po jej zakończeniu).

Pięć głównych miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce to: Żagań, Drawsko Pomorskie, Skwierzyna, Świętoszów i Bolesławiec. Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że widoczny na zdjęciach z Brzeska sprzęt wojsk NATO pochodzi z baz w Europie Zachodniej i przewożony jest do baz w Bułgarii i Rumunii.

IB / rynekkolejowy.pl / MON

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast