Don't Miss
Home » Sport » Budapeszt 2017: Wojdak siódmy na zakończenie mistrzostw

Budapeszt 2017: Wojdak siódmy na zakończenie mistrzostw

Wojciech Wojdak startem w wyścigu finałowym na dystansie 1500 m stylem dowolnym zakończył polskie starty w mistrzostwach świata w Budapeszcie. Reprezentant BOSiRu Brzesko został sklasyfikowany na 7. pozycji. Stolicę Węgier opuszczamy zatem z jednym srebrnym krążkiem, wywalczonym właśnie przez podopiecznego Marcina Kacera.

W eliminacjach brązowy medalista mistrzostw świata na krótkim basenie w Windsorze złamał barierę piętnastu minut, notując drugi czas w swojej karierze. Niestety, w niedzielne popołudnie nie był już w stanie popłynąć tak szybko. Rozpoczął z dużym animuszem, długo płynął wyraźnie szybciej od tempa na rekord życiowy, ale na skuteczny finisz zabrakło już sił. Ostatecznie dotarł do mety jako siódmy z rezultatem 15:01.27.

– Było już bardzo ciężko. Rywale zaczęli naprawdę mocno, a ja nie czułem już dziś tego samego, co w wyścigu na 800 metrów. Jednak tamten start zabrał mi dużo sił. Ale najważniejsze, że z roku na rok się poprawiam. Tu popłynąłem dwa razy 1500 metrów w granicach 15 minut, a dwa lata temu było 15:14, więc jest różnica. Do igrzysk jeszcze trzy lata, więc mam nadzieję, że będzie coraz lepiej – mówił po wyjściu z wody.

– Chciałem się trzymać Dettiego. Słyszałem, że chciał zacząć wolniej niż wszyscy i dopiero później przyspieszać. Ale widocznie też nie był w najlepszej dyspozycji. Może i dobrze, bo jakby wystrzelił od razu, to jeszcze nie ukończyłbym wyścigu – śmiał się Wojdak. – To były dla mnie bardzo udane mistrzostwa. Pierwszy raz w życiu zdobyłem medal na mistrzostwach świata na długim basenie i notowałem bardzo zadowalające czasy, nawet na 1500 metrów – dodał na podsumowanie zawodów w Dunaj Arenie.

Wojdak po raz pierwszy w życiu wystąpił w finale 1500 m stylem dowolnym na mistrzostwach świata na długim basenie. Został tym samym dopiero trzecim Polakiem, po Pawle Korzeniowskim i Mateuszu Sawrymowiczu, który dokonał tej sztuki.

Występy Polaków w finale 1500 m stylem dowolnym na MŚ:
Paweł Korzeniowski: 8. miejsce (Barcelona 2003)
Mateusz Sawrymowicz: 5. miejsce (Montreal 2005)
Mateusz Sawrymowicz: 1. miejsce (Melbourne 2007)
Wojciech Wojdak: 7. miejsce (Budapeszt 2017)

Niesamowicie szybkie tempo od początku wyścigu narzucili Gregorio Paltrinieri i Mychajło Romanczuk. Obaj bardzo długo płynęli porównywalnie do międzyczasów, które uzyskiwał Sun Yang, gdy w 2012 roku ustanawiał rekord świata. Lepiej z trudami całego dystansu poradził sobie obrońca tytułu i mistrz olimpijski z Rio. Paltrinieri zakończył zmagania z rezultatem 14:35.85, lepszym o ponad sekundę od sensacyjnego osiągnięcia młodego Ukraińca (14:37.14). Rówieśnik Wojdaka ponownie poprawił najlepszy wynik w historii swojego kraju i wskoczył w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji na czwarte miejsce! Przed nim są w tym momencie jedynie Sun, Paltrinieri oraz legendarny Grant Hackett. Z brązowego medalu cieszył się dziś natomiast Mackenzie Horton (14:47.70).

Wyniki 1500 m stylem dowolnym:
1. Gregorio Paltrinieri (Włochy) 14:35.85
2. Mychajło Romanczuk (Ukraina) 14:37.14
3. Mackenzie Horton (Australia) 14:47.70
4. Gabriele Detti (Włochy) 14:52.07
5. Henrik Christiansen (Norwegia) 14:54.58
6. Sergiej Frołow (Ukraina) 14:55.10
7. Wojciech Wojdak (Polska) 15:01.27
8. Jan Micka (Czechy) 15:09.28

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast