Don't Miss
Home » Wiadomości » Budżet Obywatelski 2018 – znamy zwycięzców!

Budżet Obywatelski 2018 – znamy zwycięzców!

Wiemy już, jakie zadania wybrali mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego! Małopolanie mogli wybierać spośród aż 150 zgłoszonych zadań. Podczas konferencji prasowej jaka miała miejsce 15 listopada w Urzędzie Marszałkowskim zostały zaprezentowane zwycięskie projekty. Wśród 39 zwycięskich projektów są inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne. 

Pierwsze miejsce w subregionie tarnowskim uzyskał „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa”, który będzie realizowany na terenie powiatu brzeskiego. 

Projekt „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa” otrzymał łącznie 3772 głosy i uzyskał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł.
Projekt zakłada m.in.: 100 godzin na basenie, 78 aktywnych spotkań z muzyką, 20 godzin na stoku narciarskim, 80 godzin pasjonującej twórczości roślinnych dekoracji, 2 niezapomniane koncerty. Zadanie utrwala poczucie lokalnej tożsamości i przynależności społeczno-historycznej oraz wychodzi naprzeciw nasilającemu się zjawisku imigracji zawodowej z różnych rejonów świata. Jego realizacja przyczyni się do tego, aby napływowi mieszkańcy subregionu, wnosząc wartość swoich kompetencji i pracy na rzecz lokalnego rozwoju, mogli poczuć się istotnym i w pełni docenianym ogniwem społecznym. Wszystkie projekty, realizowane w ramach zadania, wspierają integrację poprzez udostępnienie form aktywnego spędzania wolnego czasu czy podniesienie kompetencji kulturowych.

Co ciekawe spośród 7 zwycięskich zadań aż 3 projekty na łączną kwotę blisko 400 000 związane są z zajęciami z robotyki. Wiele powodów do zadowolenia maja z pewnością mieszkańcy Gminy Radłów. Projekt „Spotkania z kulturą bliską i daleką” to kontynuacja 2 wcześniejszych edycji projektu polegającego na organizacji wartościowych przedsięwzięciach kulturalnych m.in. koncertów, spektakli teatralnych, spotkań z wyjątkowymi osobistościami ze świata kultury: pisarzami, podróżnikami, dziennikarzami, ludźmi estrad. Jak widać wytrwałość, konsekwencja i co najważniejsze współpraca mieszkańców 3 gmin (Radłów, Żabno i Dąbrowa Tarnowska) dają bardzo dobry wynik.

Wśród zwycięskich projektów brak niestety dużych projektów festiwalowych m.in. Bocheńsko-Brzeskiego Festiwalu Soli i Chmielu, jak również III Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej – Borzęcin 2019. Wśród dofinansowanych projektów zabrakło również harcerskiego projektu„Bezpieczni-Zaradni-Realni. Piaski Drużków – wakacje z przygodą, rozwijanie kompetencji społecznych wśród dzieci i młodzieży”- warsztaty wyjazdowe.

W ramach 3. Edycji Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r., do dyspozycji mieszkańców Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 8 milionów złotych na realizację pomysłów Małopolan. W trzeciej edycji BO Małopolska oddano ponad 166,3 tys. głosów. W porównaniu do 1. edycji liczba oddanych głosów wzrosła o ponad 109 proc.

– Małopolanie udowodnili natomiast, że inicjatywa cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. Co cieszy mnie jednak najbardziej? To nie tylko możliwość zgłoszenia i wybrania projektów ważnych dla mieszkańców regionu, ale też świetna lekcja obywatelska – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i dodaje, że po raz kolejny budżet obywatelski cieszył się największa popularnością wśród osób młodych.

– Najwięcej głosów oddali mieszkańcy w wieku od 16 do 25 lat. Niemal co czwarta osoba, która zagłosowała w BO Małopolska, była właśnie w takim wieku – podkreśla Lipiec.

W kwietniu i maju w każdym subregionie odbywały się warsztaty informacyjno-edukacyjne. Warsztaty były dobrą okazją, aby porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się jak poprawnie zgłosić zadanie, by bez problemu przeszło niezbędne weryfikacje i trafiło na listę projektów poddanych pod głosowanie.

Mieszkańcy Małopolski mogli zgłaszać zadania od 7 maja do 6 czerwca 2018 r. Po analizie i ocenie zadań pod kątem oceny formalnej i możliwości ich realizacji – pod koniec sierpnia została opublikowana lista zadań dopuszczonych do głosowania.  Na zadania, które przeszły weryfikację Małopolanie mogli głosować od 10 września do 5 października.

Mimo że od pierwszej edycji BO Małopolska na projekty można głosować przez internet, mieszkańcy dalej wolą to zrobić w tradycyjny sposób – do urn trafiło w tym roku prawie 75 proc. wszystkich głosów. Przez internet zagłosował blisko co czwarty Małopolanin, ale warto podkreślić, że ostatniego dnia głosowania – 5 października – w ten sposób zagłosowały aż 7302 osoby.

Jak wyglądają wyniki tegorocznej edycji BO Małopolska? Wśród zwycięskich projektów są inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne. Szczegóły znajdują się poniżej i na stronie BO Małopolska.

Wyniki 3 edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego <==

IB / bo.malopolska.pl

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast