Don't Miss
Home » Wiadomości » „COMENIUS W NIEMCZECH”

„COMENIUS W NIEMCZECH”

ajaj_3Międzynarodowy projekt „Brücken bauen und nutzen” realizowany jest w ramach działania Comenius należącego do programu „Uczenie się przez całe życie”. Cztery szkoły z Niemiec, Szwajcarii, Polski i Turcji mają za zadanie porównać różne zawody i środowiska ich pracy. Za nami półmetek. Młodzież spotkała się już w Turcji – w maju tego roku, a w połowie października – w niemieckim Germersheim.

Każdy z wyjazdów to zetknięcie się z inną kulturą, innymi ludźmi,   zawodami i ich środowiskiem. Dla młodzieży jest to niepowtarzalna okazja, aby realizując zadania z projektu, budować jednocześnie międzynarodowe przyjaźnie, sprawdzać i poprawiać umiejętności językowe oraz poszerzać horyzonty.

W trakcie kilkudniowego pobytu w Niemczech od 14 – 19 października, uczniowie w międzynarodowych grupach prowadzili wywiady z pracownikami i właścicielami firm niemieckich, gromadząc najważniejsze informacje. Polska grupa liczyła ośmiu uczniów. Każdy miał przygotowany zestaw pytań, a dzięki uzyskanym odpowiedziom powstawał obraz konkretnego zawodu. Wyniki tej pracy zostały przedstawione w formie prezentacji, które przygotowała młodzież. To zadanie wymagało od młodych ludzi nie tylko umiejętności językowych, ale też otwartości, wzajemnego wsparcia i zrozumienia.

Uczestnicy projektu byli z wizytą w cukierni, piekarni, warsztacie samochodowym, salonie fryzjerskim, biurze oraz w dwóch międzynarodowych firmach: DBK – rodzinnej firmie, która obecnie znakomicie rozwija się na rynku europejskim, a specjalizuje się w produkcji systemów grzewczych oraz w korporacji Daimler – Mercedes – Benz, gdzie można było krok po kroku zobaczyć kolejne etapy produkcji samochodów ciężarowych.

Lider projektu w Niemczech zapewnił wszystkim sporo atrakcji również po zajęciach obowiązkowych. Dzięki nim młodzież mogła się integrować, a przy okazji poznać choć część landu Nadrenia – Palatynat. Nadarzyła się niepowtarzalna okazja, aby skosztować dań ze strusia, popłynąć repliką łodzi rzymskiej i poczuć się jak starożytny legionista. W szkolnej kuchni młodzież piekła wspólnie pizzę.  A w ostatni dzień przed wyjazdem zorganizowano zwiedzanie miasta Speyer oraz słynnego muzeum techniki.

W trakcie rozmów z uczniami ze wszystkich czterech krajów można było się dowiedzieć, że udział  w projekcie to nie tylko podróż zagraniczna, to nowe spojrzenie na siebie, na swoje życie, nowe plany i ambicje. Już teraz ukształtowały się w młodych ludziach poglądy i pragnienia, które mogą im otworzyć drogę na cały świat. Wierzymy, że w maju przyszłego roku zobaczymy efekty, które będą stanowić ważny element w budowaniu przyszłości każdego uczestnika.

Budowa mostów to wyzwanie, ten nasz – międzynarodowy – ma służyć wielkiej sprawie – przyjaźni. Wszystkie cztery kraje dążą do tego samego celu – zbudować więź, o której można napisać posługując się słowami Heleny Oshiro „Jesteś przyjacielem, ponieważ jesteś węzłem, który łączy, lecz nie zniewala.”

Galeria zdjęć <<<

Małgorzata Bielawska – Wołek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast