Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ćwiczenia obronne i próbna ewakuacja w Gminie Dębno

Ćwiczenia obronne i próbna ewakuacja w Gminie Dębno

W poniedziałek 13 listopada odbyły się gminne ćwiczenia obronne z elementami zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej pod kryptonimem „Jesień 2017”. Celem ćwiczenia było uruchomienie i sprawdzenie procedur ewakuacyjnych oraz szybkiej pomocy ratowniczej w Urzędzie Gminy oraz na Zamku w Dębnie. Organizatorem ćwiczenia był Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Ćwiczenie odbyło się w dwóch etapach. Najpierw w budynku Urzędu Gminy Dębno przećwiczone zostały elementy zadań obronnych oraz ewakuacja osób w związku z potencjalnym podłożeniem materiałów wybuchowych. Po usłyszeniu sygnału alarmowego, pracownicy urzędu udali się drogami ewakuacyjnymi  na wyznaczone miejsce zbiórki. Następnie do akcji wkroczyły służby mundurowe z policji i straży pożarnej, które zabezpieczyły teren i przeszukały budynek.

Drugim etapem szkolenia była symulacja ataku terrorystycznego, przeprowadzona na Zamku w Dębnie. W ramach akcji służby wzięły udział w odbiciu zakładnika, ewakuacji mienia zamkowego i gaszeniu pożaru wznieconego przez napastników. Po przeprowadzonych ćwiczeniach uczestnicy udali się na Salę Koncertową Zamku w celu omówienia i podsumowania szkolenia.

W gminnych ćwiczeniach obronnych brały udział służby mundurowe z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębnie, a także pracownicy Urzędu Gminy Dębno, Muzeum Okręgowego w Tarnowie – oddział Zamek w Dębnie.

W ćwiczeniach udział wzięli z ramienia Policji: Komendant Powiatowy Policji w Brzesku Mirosław Moryl, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Brzesku Paweł Matura, z Państwowej Straży Pożarnej: Zastępca Komendanta PSP w Brzesku Piotr Słowiak, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Brzesko Janusz Potera, Kierownik Sekcji ds. Kontrolno-Rozpoznawczych PSP w Brzesku Władysław Świder, oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar i Kierownik Muzeum Zamku w Dębnie Krystyna Gurgul.

Obserwatorami  ćwiczenia byli: Kierownik Oddziału Spraw Obronnych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW w Krakowie Katarzyna Kiwior, Inspektor Wojewódzki  w Oddziale Spraw Obronnych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW w Krakowie Robert Łagosz, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zarządzania Kryzysowego SP w Brzesku Mieczysław Hałasa.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast