Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » CYFRYZACJA OBRAD RADY POWIATU

CYFRYZACJA OBRAD RADY POWIATU

Obrady Rady Powiatu Brzeskiego uległy w pełni elektronizacji. Można śmiało stwierdzić, że radni pracują w XXI wieku. O tym jak do tego doszło rozmawiam z Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierzem Brzykiem.

Jak do tego doszło, że prace rady uległy elektronizacji?

Jeszcze cztery lata temu podczas zarządu rady, a później w trakcie komisji rozpoczęliśmy dyskusję na temat zakupu tabletów dla radnych, tak aby wszystkie informacje i decyzje potrzebne do pracy radnych przesyłać drogą elektroniczną, bez tworzenia informacji papierowej, na którą zużywa się bardzo dużej ilości papieru. Miało to również pomóc w oszczędnościach, ponieważ przygotowanie dokumentu dla radnego np. projektu budżetu to jest wydruk około stu stron. Należy to przemnożyć razy ilość radnych, a to daje nam ponad dwa tysiące stron. W październiku 2013 roku podjęliśmy decyzję o zakupie tabletów dla radnych. Tablety są własnością Powiatu i są przekazywane do pracy radnym aktualnej kadencji.

Dokumenty opracowane przez Radę muszą być archiwizowane. Jak to się odbywa teraz?

Kolejnym pomysłem, który udało nam się zrealizować był zakup programu E – Sesja, obsługującego posiedzenia rady i komisji. Tego zakupu dokonaliśmy w grudniu 2015 roku. W tej chwili na tym programie pracują jeszcze w Wieliczce i w Krakowie. W programie ujęte jest procedowanie podczas sesji, a więc wszystkie głosowania odbywają się poprzez przyciśnięcie odpowiedniego znaku na tablecie. Są to głosowania imienne, ponieważ przebieg głosowania jest wyświetlany na ekranie, który znajduje się na sali obrad. To bardzo ułatwia pracę rady. Możemy odwoływać się do przebiegu głosowania w przypadku jakichś sporów. Jako przewodniczący mam możliwość sterowania dyskusją. Każdy z radnych ma możliwość zgłoszenia się do dyskusji po przyciśnięciu odpowiedniego znaku. Wówczas jest ustawiany w kolejce. Jest również funkcja ad vocem i wtedy radny jest wpisywany w odpowiednią pozycję. Można sprawdzić także quorum podczas posiedzenia i muszę przyznać, że to bardzo dyscyplinuje radnych.

Czyli można stwierdzić, że ten program przyspiesza obrady.

Tak, ten program bardzo przyspieszył obrady. Stały się one uporządkowane. Na swoim tablecie widzę ilu radnych i w jakiej kolejności będzie zabierało głos. Łatwiej mi wówczas sterować obradami. Mogę zaplanować czas wypowiedzi i jej tempo. Osoby postronne lub będące gośćmi rady mogą sobie również łatwiej zaplanować czas.
Firma, od której kupiliśmy ten program oferuje nam również dodatki dotyczące transmisji obrad w internecie w formacie HD z kamerą najazdową, a więc przekaz nie byłby już stacjonarny lecz osoba wypowiadająca się byłaby na tzw. zbliżeniu. Myślę, że w najbliższym czasie zastosujemy ten system w transmisjach obrad.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Tomasz Pajor

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast