Don't Miss
Home » Wiadomości » Czchów. 99 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Czchów. 99 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada w Czchowie uroczyście obchodzono 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP w Czchowie o godzinie 10:30. Następnie pochód prowadzony przez strażacką orkiestrę dętą ze Złotej z Pocztami Sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy Czchów, zuchami i harcerzami oraz delegacjami władz samorządowych udał się na cmentarz, aby uczestniczyć w modlitwie i złożyć wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej. Dalsze uroczystości odbyły się w sali kina „Baszta” w Czchowie.

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy. Wówczas Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Był to przełomowy dzień w dziejach całej Europy i Polski. Upamiętniając podniosłe czyny Polaków, Chór Kameralny z Jurkowa, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie i Szkoły Muzycznej w Domosławicach przygotowali wyjątkową, bogatą w treści patriotyczne część artystyczną. Chór Kameralny z Jurkowa pod dyrekcją Piotra Kołodzieja wykonał Hymn Polski oraz „Boże coś Polskę” – polską, pieśń religijną, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy, a także piosenkę wojskową „Z młodej piersi się wyrwało”. O tamtych doniosłych chwilach opowiedział program artystyczny „Wielka Wojna w Małej Ojczyźnie” przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. Należy podkreślić, że program był oparty na autentycznych źródłach, które mówiły o tamtych trudnych chwilach. Na ekranie wyświetlono autentyczne fotografie i listy oraz film „O Bitwie pod Łowczówkiem”, który wyreżyserował mieszkaniec Jasienia Marek Kołdras.

„Wielka wojna w Małej Ojczyźnie” – to autorski program Lidii Kareckiej Nieć oraz Bernadety Pajor opracowany na podstawie wspomnień mieszkańców powiatu bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego, sądeckiego i limanowskiego, na podstawie autentycznych listów z tamtych czasów oraz książek „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” – Mateusza Drożdża oraz „Monarchia wojna człowiek”, codzienne i niecodzienne życie mieszkańców Galicji w czasie I wojny światowej” wydanej pod redakcją Andrzeja Zięby i Adama Świątka.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni widzowie wysłuchali utworów muzycznych wykonanych na instrumentach (fortepian, skrzypce i wiolonczela) przez uczennice Szkoły Muzycznej I Stopnia z Domosławic i jej filii w Tęgoborzy. Uroczystość zwieńczył koncert Krystyny Man Li Szczepańskiej.

Uroczystości patriotyczne zawsze mają szczególną wymowę, są podniosłe i bogate w treści patriotyczne. W tym roku można było dotknąć historii naszej Małej Ojczyzny. Część artystyczna opowiadała o działaniach wojennych, przeżyciach niejednokrotnie zwyczajnych ludzi, powiązanych z trudnym czasem walki o wolność w regionie.

um

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast