Don't Miss
Home » Kultura » Czchów: Sezon turystyczny na baszcie

Czchów: Sezon turystyczny na baszcie

DCIM100GOPRONadeszła jesień, a z nią czas na podsumowanie sezonu turystycznego. Mija już trzynasty rok działalności punktu widokowego na baszcie. Dużo zmieniło się przez ten czas, mamy nadzieję, że na lepsze, ale czy turyści dalej chętnie odwiedzają nasze królewskie miasto Czchów? Z obserwacji wynika, że tak. Również statystyki, prowadzone na podstawie sprzedaży biletów wstępu na basztę potwierdzają, że zainteresowanie turystów naszym zabytkiem jest duże.

Na dzień 30 września br. zostało sprzedanych 2869 biletów ulgowych i 2529 normalnych. Jednak nie jest to faktyczna liczba osób odwiedzających nasz punkt, ponieważ w niektórych uzasadnionych przypadkach (wycieczki szkolne z terenu Gminy Czchów, grupy harcerskie, itp.) zwiedzają punkt bezpłatnie. Na baszcie gościliśmy m.in. uczestników kolonii polsko- angielskiej, oaz, obozów, turystów z zagranicy (z Włoch, Kanady, Słowacji, Czech, Niemiec, Anglii) a także gości, którzy przyjechali na Baszta Jazz Festival, czy Dni Czchowa.

W tym roku na wzgórzu zamkowym nie gościliśmy tzw. żywej legendy, ale było coś w zamian. W wieży strażnika stała „czchowianka” (tak wielu turystów ją nazywało), czyli manekin ubrany w strój średniowieczny. Praktycznie każdy turysta chciał mieć z tą damą zdjęcie. Oprócz pięknej damy na zamku na turystów czekały ciekawe gadżety. Wśród nich znalazły się akcesoria rycerskie (tarcze, łuki, proce, kusze, toporki) oraz wydawnictwa. Wszystkie przypadły turystom do gustu.

Tradycyjnie zadbaliśmy również o oprawę muzyczną zamkowych murów. Przez cały sezon w niedzielę i święta rozbrzmiewał czchowski hejnał w wykonaniu Stanisława Piotrowskiego i Józefa Kozdroja, a w maju można było usłyszeć melodie Maryjne wykonywane przez Stanisława Piotrowskiego, Józefa Kozdroja i Stanisława Kryjomskiego.

Czchowskie wzgórze zamkowe to wyjątkowe miejsce. Świadczą o tym nie tylko wieki historii, ale również niezwykłe wydarzenia. Na przykład drugiego maja na szczycie wieży młody mężczyzna oświadczył się swojej wybrance. A w czerwcu młodzież gimnazjalna brała udział w ćwiczeniach praktycznych z zakresu pierwszej pomocy organizowanych w ramach konkursu „Nie bój się ratować życia innym”. Natomiast w sierpniu turyści na wzgórze wjechali parą koni. To tylko nieliczne, ale jakże wyjątkowe sytuacje zaistniałe w tym uroczym miejscu.

W tym roku, jeszcze tylko w październiku – w soboty i niedziele w godz. od 1000-1600 czynny jest punkt widokowy na baszcie.

MOKSIR

Foto. Maciej Mazur IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast