Don't Miss
Home » Kultura » Czchów. Urzeczeni Noworocznym Koncertem

Czchów. Urzeczeni Noworocznym Koncertem

Piękny zwyczaj śpiewania kolęd głęboko tkwi w polskiej tradycji. Na przestrzeni wieków powstała ich niezliczona ilość. Najprawdopodobniej w samej Polsce jest ponad pół tysiąca kolęd i pastorałek, a na całym świecie? Można się tylko domyślać. Ponoć nasze polskie kolędy są najpiękniejsze, ale w innych krajach brzmią one równie dostojnie i wychwalają „Narodzenie Małego Boga”. Najpopularniejszą kolędą jest jednak kolęda austriacka „Cicha noc”, która dla upamiętnienia jej twórców w kaplicy w Obendorfie jest wykonywana w każdą Wigilię w kilkunastu językach.

Pielęgnując ten piękny zwyczaj w całej gminie „dzieją się wspaniałe rzeczy”. W kościołach, szkołach i instytucjach kultury zaprasza się do udziału w kolędowaniu, jasełkach i koncertach. 

Jednym z takich właśnie wydarzeń był Noworoczny Koncert Kolęd, który odbył się 20 stycznia w Czchowie. Był to niezwykły koncert i nie jest to stwierdzenie wypowiedziane pod wpływem chwilowego zauroczenia.

Podczas koncertu usłyszeć można było kolędy znane i mniej znane, polskie i zagraniczne, a wśród nich m. in. ukraińską, hiszpańską i irlandzką. A to wszystko w niezwykłej aranżacji, nad którą pochyliła się Katarzyna Szklarz – nauczycielka Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławiach. Jej interpretacja, dobór kolęd i pastorałek oraz zaangażowanie świetnego zespołu muzyków i wokalistów sprawiły, że koncert urzekł publiczność. Ten wyjątkowy koncert miał również swoją piękną nazwę: „Zaczarowana suita kolędowa”. Taki też był koncert, zaczarowany, piękny i cudowny.

Tę niebywałą radość, którą mogliśmy się dzielić uczestnicząc w Noworocznym Koncercie Kolęd zawdzięczamy uczniom i nauczycielom Szkoły Muzycznej w Domosławicach. W sali kina Baszta w Czchowie 20 stycznia wystąpili: wokalistki – Emilia Gliździńska i Maria Molczyk, muzycy – Katarzyna Szklarz, Jadwiga Czarnecka, Kalina Czarnecka, Paulina Dębska, Julia Kotarba i  Wojciech Sałapa.

Elżbieta Ogiela

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast