Don't Miss
Home » Wiadomości » Czujniki czadu nie dla mieszkańców naszego powiatu

Czujniki czadu nie dla mieszkańców naszego powiatu

500 czujników tlenku węgla trafi do osób starszych i niedołężnych w 21 małopolskich gminach. To efekt współpracy Jerzego Millera, wojewody małopolskiego z małopolskimi strażakami oraz Grupą PZU.

Czujniki, sfinansowane przez grupę PZU, zamontowane zostaną w domach osób starszych, chorych i niedołężnych, które wskazane zostały przez lokalne ośrodki pomocy społecznej. Urządzenia zamontowane zostaną przez strażaków, którzy zadbają również o przekazanie dokładnych instrukcji obsługi i poinformują o zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla. Małopolscy strażacy planują również przeprowadzenie w szkołach akcji informacyjnej dotyczącej zatruć czadem.

Na zaproszenie wojewody do udziału w akcji odpowiedziało 21 samorządów: Czarny Dunajec, Dobczyce, Drwinia, Kalwaria Zebrzydowska, Klucze, Mogilany, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Raciechowice, Radłów, Ryglice, Skała, Słopnice, Szczucin, Trzebinia, Wieprz, Wiśniowa, Zakliczyn, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów.

Działania w Małopolsce są elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie dla czadu”, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwową Straż Pożarną.

Szczegółowe informacje o kampanii oraz o tym, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla można znaleźć na stronie Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl

W ciągu minionego sezonu grzewczego (od 1 października 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r.) małopolscy strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z obecnością tlenku węgla w pomieszczeniach. Z powodu zatrucia czadem zmarło 21 osób, a 338 zostało poszkodowanych. W tym sezonie, od 1 października zanotowano już aż 36 interwencji, 4 osoby zostały poszkodowane, a dwie zmarły.

Komentarz IB

Niestety tym razem czujniki nie trafią do mieszkańców gmin z terenu naszego powiatu. Co prawda liczba 500 czujników jest dosyć symboliczna w kontekście liczby mieszkańców całego województwa, niemniej jednak jest to cenna inicjatywa, nad którą powinny pochylić się lokalne samorządy.

O tym że czad jest niebezpieczny przypominają najczęściej tragedie do jakich dochodzi z powodu nieszczelnych instalacji kominowych lub nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych.

Czujnik czadu to stosunkowo niewielki wydatek – koszty rzędu od 50 zł wzwyż. Może warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenie we własnym zakresie? Na pewno warto! Życie jest więcej warte niż 50 zł…

http://www.ceneo.pl/Detektory – porównanie cen czujników czadu. Czujniki można również bez problemu zakupić w sklepach rtv oraz elektrycznych na terenie całego powiatu.

 

IB

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast