Nie przegap
Strona główna » Felietony » Czym jest kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego? Podpowiadamy

Czym jest kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego? Podpowiadamy

Ponad 30 proc. Polaków gromadzi oszczędności na kontach oszczędnościowych. To prosta i wygodna forma oszczędzania, która pozwala jednocześnie przewidzieć wysokość zysków. Pomaga w tym kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego. Sprawdź, jak działa to narzędzie.

Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego to właściwie kalkulator zysków z rachunku oszczędnościowego. Pozwala oszacować wysokość wypracowanych odsetek w zależności od zgromadzonych na koncie środków.

Jak działa kalkulator?

Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego to praktycznie narzędzie internetowe, które pozwala szybko oszacować wysokość wypracowanych zysków. Działa w oparciu o algorytmy, dzięki czemu eliminuje konieczność dokonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

W zależności od konkretnego narzędzia, może mieć formę:

  • formularza, w którym trzeba pisać określone kwoty
  • suwaka, który wystarczy przesunąć w stronę odpowiednich wartości.

Przykład 1. Załóżmy, że posiadasz Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Bank. Do tej pory zgromadziłeś tam 13,5 tys. złotych. Jak wynika z kalkulatora, Twój zysk miesięczny wynosi 4,50 zł. Gdy w kolejnym miesiącu wpłacisz 3 tys. złotych, wysokość depozytu powiększy się o wypracowane do tej pory odsetki oraz o dodatkową kwotę.

Kalkulator zysku z konta oszczędnościowego to praktyczne narzędzie – nie tylko o charakterze informacyjnym. Pomaga również motywować do dalszego gromadzenia środków – po to, by finalnie uzyskać założoną przez siebie kwotę. W jaki sposób? Korzystając z kalkulatora, widzisz że aktualne zyski nie są satysfakcjonujące. Dlatego starasz się dokonać kolejnych wpłat – tak, by wreszcie osiągnąć odsetki na oczekiwanym poziomie.

Przykład 2. Załóżmy, że posiadasz 15 tys. złotych i chcesz wypracować odsetki na poziomie 50 zł miesięcznie. Kalkulator pokazuje, że wysokość kapitału musi osiągnąć poziom ok. 59,5 tys. zł.

Od czego zależy zysk z konta oszczędnościowego?

Zysk z konta oszczędnościowego zależy od wielu czynników, m.in.:

  • wysokości oprocentowania
  • zgromadzonej kwoty.

Trzeba także podkreślić, że rachunki oszczędnościowe charakteryzują się tzw. procentem składanym. Jego istotą jest doliczanie wypracowanych w danym okresie odsetek do kapitału, podlegając kapitalizacji. Dzięki temu składają się na zysk wypracowany w kolejnym okresie.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast