Don't Miss
Home » Felietony » Czym jest kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego? Podpowiadamy

Czym jest kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego? Podpowiadamy

Ponad 30 proc. Polaków gromadzi oszczędności na kontach oszczędnościowych. To prosta i wygodna forma oszczędzania, która pozwala jednocześnie przewidzieć wysokość zysków. Pomaga w tym kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego. Sprawdź, jak działa to narzędzie.

Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego to właściwie kalkulator zysków z rachunku oszczędnościowego. Pozwala oszacować wysokość wypracowanych odsetek w zależności od zgromadzonych na koncie środków.

Jak działa kalkulator?

Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego to praktycznie narzędzie internetowe, które pozwala szybko oszacować wysokość wypracowanych zysków. Działa w oparciu o algorytmy, dzięki czemu eliminuje konieczność dokonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

W zależności od konkretnego narzędzia, może mieć formę:

  • formularza, w którym trzeba pisać określone kwoty
  • suwaka, który wystarczy przesunąć w stronę odpowiednich wartości.

Przykład 1. Załóżmy, że posiadasz Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Bank. Do tej pory zgromadziłeś tam 13,5 tys. złotych. Jak wynika z kalkulatora, Twój zysk miesięczny wynosi 4,50 zł. Gdy w kolejnym miesiącu wpłacisz 3 tys. złotych, wysokość depozytu powiększy się o wypracowane do tej pory odsetki oraz o dodatkową kwotę.

Kalkulator zysku z konta oszczędnościowego to praktyczne narzędzie – nie tylko o charakterze informacyjnym. Pomaga również motywować do dalszego gromadzenia środków – po to, by finalnie uzyskać założoną przez siebie kwotę. W jaki sposób? Korzystając z kalkulatora, widzisz że aktualne zyski nie są satysfakcjonujące. Dlatego starasz się dokonać kolejnych wpłat – tak, by wreszcie osiągnąć odsetki na oczekiwanym poziomie.

Przykład 2. Załóżmy, że posiadasz 15 tys. złotych i chcesz wypracować odsetki na poziomie 50 zł miesięcznie. Kalkulator pokazuje, że wysokość kapitału musi osiągnąć poziom ok. 59,5 tys. zł.

Od czego zależy zysk z konta oszczędnościowego?

Zysk z konta oszczędnościowego zależy od wielu czynników, m.in.:

  • wysokości oprocentowania
  • zgromadzonej kwoty.

Trzeba także podkreślić, że rachunki oszczędnościowe charakteryzują się tzw. procentem składanym. Jego istotą jest doliczanie wypracowanych w danym okresie odsetek do kapitału, podlegając kapitalizacji. Dzięki temu składają się na zysk wypracowany w kolejnym okresie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast