Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Dębiński Park Historyczny – pomysł na przyszłość

Dębiński Park Historyczny – pomysł na przyszłość

Dębiński Park Historyczny to pomysł, które ma duże szanse na realizację w ramach rozdania nowych środków unijnych w latach 2013 – 2020. Pomysł i projekt przedsięwzięcia powstał już kilka lat temu przy udziale gminy Dębno i Tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Udało się już wykonać wstępną dokumentację projektu, w której zawarto program funkcjonalno – użytkowy urządzenia na działce gminnej parkingu ze zjazdem i wyjazdem na międzynarodową „4” oraz wybudowania wioski historycznej w miejscu, gdzie w tej chwili są stawy.

Wioska będzie projektem, który nie będzie skansenem lecz będzie pełnił rolę dydaktyczno – edukacyjną. Docelowo na terenie wnioski będą się znajdować chaty, w których będą prezentowane nie istniejące już zawody płatnerza, garncarza czy kowala.

Podobne rozwiązanie od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w Bochni. Tamtejsza “Osada VI Oraczy” cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów odwiedzających bocheńską kopalnię soli.  Obiekt stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Jest to skansen archeologiczny, gdzie można nie tylko zobaczyć jak wyglądała średniowieczna zabudowa, ale także spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. Osada VI Oraczy to miejsce, gdzie można powiedzieć w przenośni że – średniowiecze jeszcze trwa.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast