Don't Miss
Home » Wiadomości » Dębiński Park Historyczny – pomysł na przyszłość

Dębiński Park Historyczny – pomysł na przyszłość

Dębiński Park Historyczny to pomysł, które ma duże szanse na realizację w ramach rozdania nowych środków unijnych w latach 2013 – 2020. Pomysł i projekt przedsięwzięcia powstał już kilka lat temu przy udziale gminy Dębno i Tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Udało się już wykonać wstępną dokumentację projektu, w której zawarto program funkcjonalno – użytkowy urządzenia na działce gminnej parkingu ze zjazdem i wyjazdem na międzynarodową „4” oraz wybudowania wioski historycznej w miejscu, gdzie w tej chwili są stawy.

Wioska będzie projektem, który nie będzie skansenem lecz będzie pełnił rolę dydaktyczno – edukacyjną. Docelowo na terenie wnioski będą się znajdować chaty, w których będą prezentowane nie istniejące już zawody płatnerza, garncarza czy kowala.

Podobne rozwiązanie od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w Bochni. Tamtejsza “Osada VI Oraczy” cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów odwiedzających bocheńską kopalnię soli.  Obiekt stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Jest to skansen archeologiczny, gdzie można nie tylko zobaczyć jak wyglądała średniowieczna zabudowa, ale także spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. Osada VI Oraczy to miejsce, gdzie można powiedzieć w przenośni że – średniowiecze jeszcze trwa.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast