Nie przegap
Strona główna » Kultura » Dębno / Gminne Dożynki w Dołach

Dębno / Gminne Dożynki w Dołach

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. odbyły się dożynki w Gminie Dębno. W tym roku gospodarzem uroczystości było sołectwo Doły. Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Porąbce Uszewskiej, gdzie odprawiona została Msza Święta dziękczynna za rolników i tegoroczne zbiory. Następnie mieszkańcy przeszli przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łysej Góry do Amfiteatru w Dołach, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Tegoroczne święto plonów zostało zainaugurowane obrzędem dożynkowym, przygotowanym przez Zespół Regionalny „Echo Doliny” z Biadolin Radłowskich. Kolejnym nawiązaniem do tradycji było uroczyste przekazanie przez starostów dożynek chleba – wypieczonego z zebranego w tym roku ziarna – Wójtowi Gminy Dębno Wiesławowi Kozłowskiemu.

Ważnym punktem obchodów był XIV Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Do rywalizacji stanęli w tym roku przedstawiciele dwunastu sołectw. Rękodzieła oceniła komisja ekspercka, w której skład weszli: etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Maria Cetera oraz specjalista do spraw kultury ludowej z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Beata Rompała. Zaprezentowane przez mieszkańców wieńce zostały przyporządkowane do jednej z dwóch kategorii – tradycyjnej lub nowoczesnej. Eksperci zwrócili uwagę na wysoką jakość przygotowanych prac, szczególnie zachowanie wierności tradycyjnym technikom wykonania wieńców. Po wnikliwej ocenie, komisja zadecydowała o przyznaniu następujących nagród:

Kategoria – wieniec dożynkowy tradycyjny:

I miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Dołów, Porąbki Uszewskiej i Niedźwiedzy

II miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Jaworska i Dębna

III miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Biadolin Szlacheckich i Perły

Kategoria – wieniec dożynkowy współczesny:

I miejsce zdobyła delegacja wieńcowa z Jastwi

II miejsce zdobyła delegacja wieńcowa z Łysej Góry

III miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Łoniowej, Woli Dębińskiej i Sufczyna

Dodatkowo, delegacja wieńcowa z Jastwi otrzymała kwalifikację do występu na tegorocznych Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbędą się 27 sierpnia w Bobowej. Nagrody w Konkursie Wieńców Dożynkowych zostały ufundowane przez Wójta Gminy Dębno.

Wieczorem rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Swoje programy zaprezentowali między innymi: zespół „Dołowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, Grupa Śpiewacza „Niedźwiedzoki” i Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Szlacheckich. Obchody zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołów „Andre” i „Mila”.

Galeria zdjęć <==

Gmina Dębno

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast