Nie przegap
Strona główna » Kultura » Dębno: Poetycka podróż po świecie

Dębno: Poetycka podróż po świecie

IMG_0036Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z Józefem Baranem, wybitnym poetą z Borzęcina, które odbywało się w Zamku w Dębnie ramach cyklu „Spotkania przy napojach”. Wśród czytanych przez autora utworów znalazły się także dwa najnowsze, niepublikowane dotąd wiersze: „Zdziwienie” i „Elegia na odejście lata”, która napisał w przeddzień autorskiego spotkania w Dębnie.

Poecie towarzyszyła także Kinga Rataj, artystka młodego pokolenia wyspecjalizowana w wykonywaniu portugalskich pieśni fado. Przy akompaniamencie fortepianu po portugalsku zaśpiewała kilka z nich, ale nie tylko. Publiczność mogła również wysłuchać wierszy Józefa Brana w jej interpretacji, a w repertuarze znalazła się również jedna z piosenek Marka Grechuty.

Autorskie spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej Józef Baran prezentował poezję z okresu borzęcińskiego, w którym pretekstem i tłem dla jego poezji była mała ojczyzna. Wspominał przy tym świat, który wraz z rozwojem technicznym odszedł w przeszłość. Żniwa, jakie sam pamiętał z koszeniem zboża, zbieraniem go i najgorszym ze wszystkiego młóceniem, dzisiaj są już tylko wspomnieniem. – Dlatego to już są wiersze historyczne – żartował.

W drugiej części zafundował uczestnikom szybką podróż po świecie prezentując wiersze z podróży m.in. do Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Maroka czy Singapuru. W finale publiczność doczekała się niespodzianki w postaci dwóch najnowszych wierszy poety. „Zdziwienie” zainspirowane zostało rozmową z zięciem o wyjątkowości drzewa, a do napisania „Elegii na odejście lata” sprowokowało autora chwilowe załamanie pogody po kilkudniowych upałach. Zaraz potem po książkę autora i jego dedykację ustawiła się długa kolejka. A rozmowy o poezji można było jeszcze kontynuować na dziedzińcu przy serwowanym tam winie.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast