Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Dębno: Połowa budżetu na oświatę

Dębno: Połowa budżetu na oświatę

Gmina DębnoWydatki na oświatę pozostają niezmiennie najpoważniejszym obciążeniem budżetu gminy – wynika z analizy projektu budżetu Gminy Dębno na 2014 rok. Na utrzymanie szkół i przedszkoli zaplanowano ponad 18,5 mln zł, podczas gdy wydatki ogółem wynoszą 37,3 mln zł.

Takie proporcje nie są zaskoczeniem, bo oświata pochłania mniej więcej połowę budżetu gminy już od lat. W ostatnim okresie wydatki te są coraz mocniej odczuwalne dla budżetu w związku ze zmniejszającą się liczbą uczniów, która powoduje, że gmina otrzymuje niższa subwencję z budżetu państwa, a różnice musi uzupełniać z dochodów własnych kosztem np. zadań inwestycyjnych.

W przyszłym roku sytuacja będzie podobna, mimo że gmina w konsekwencji rządowego programu otrzyma wsparcie także na przedszkola, czego do tej pory nie było. Z ogólnych wydatków na oświatę wynoszących ponad 18,5 mln zł, najwięcej pieniędzy zostanie przeznczonych na utrzymanie szkół podstawowych. W tym przypadku jest to kwota blisko 8,4 mln zł, z której 6,8 mln zł wykorzystanych zostanie na wynagrodzenia. Utrzymanie przedszkoli to koszt wynoszący blisko 3 mln zł, z której to puli ponad 2,1 mln zł pochłoną wynagrodzenia. Oddziały przedszkolne w szkołach kosztować będą 644 tys. zł, z których 579 tys. zł wykorzystanych zostanie na płace. Gimnazja kosztować będą w przyszłym roku 3,8 mln zł, z czego 3,3 mln zł przeznaczone zostaną na wynagrodzenia. Na dowożenie uczniów do szkół zaplanowano 390 tys. zł, a zespół obsługi szkół kosztować będzie 608 tys. zł. Pozostałe koszty to utrzymanie stołówek szkolnych i przedszkolnych (1,35 mln zł) oraz dokształcanie i doskonalenie nauczycieli (105 tys. zł).

gamar

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast