Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Delegacja z Borzęcina z rewizytą w Przechlewie

Delegacja z Borzęcina z rewizytą w Przechlewie

W dniach 9-11 września 2011 roku delegacja gminy Borzęcin gościła w gminie Przechlewo na Kaszubach. Powodem wyjazdu było zaproszenie na uroczystość nadania herbu i flagi partnerskiej gminie Przechlewo połączoną z gminnymi dożynkami. Gratulacje na ręce Wójta Przechlewa Andrzeja Żmudy -Trzebiatowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Mirosława Czarneckiego m.in. złożyli: Starosta Człuchowski – Aleksander Gappa oraz Zastępca Wójta Gminy Borzęcin Tadeusz Żurek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Małkiem przekazując w imieniu Wójta Janusza Kwaśniaka okolicznościowy grawerton.  Przypomnijmy, iż samorząd Borzęcina gościł 7-osobową delegację z Przechlewa dwa tygodnie wcześniej podczas VII Borzęckiego Święta Grzyba.
Główne uroczystości nadania herbu i flagi gminie Przechlewo rozpoczęły się w sobotę 10 września 2011 roku sesją Rady Gminy na której podjęta została uchwała w sprawie nadania herbu i flagi gminy. Herb gminy stanowi tarcza jednopolowa barwy niebieskiej. W części centralnej umieszczone zostało godło składające się z dwóch figur heraldycznych:  złote (żółte) półsłońce i złoty (żółty) wizerunek ryby. Flagę stanowi prostokątny poziomy płat tkaniny barwy niebieskiej gdzie w miejscu centralnie umieszczone jest godło gminy. Podczas sesji okolicznościowy referat wygłosił twórca i autor projektu insygniów gminy Przechlewo, Zygmunt Rola-Stężycki – prezes Instytutu Genealogii w Grójcu.
Gospodarze przekazali wszystkim delegacjom okolicznościowe medale wybite na okoliczność tej historycznej uroczystości. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do kościoła pw. Św. Anny na mszę św. Dożynkowa połączoną z uroczystym poświęcenie nowych insygniów gminy Przechlewo. Po mszy świętej dokonano wciągnięcia flagi Gminy Przechlewo na maszt, a następnie w barwnym korowodzie wieńców żniwnych wszyscy udali się w takt orkiestry dętej na miejscowy stadion, gdzie odbyły się Gminne Dożynki. Starostowie dożynek przekazali bochen chleba wójtowi gminy oraz staroście człuchowskiemu po czym nastąpiło dzielenie się chlebem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. Następnie rozstrzygnięto konkurs wieńców żniwnych oraz turniej sołectw w różnych konkurencjach.
Miejscowa firma Poldanor S.A – potężny producent trzody chlewnej oraz właściciel Biogazowni –  prezentowała ciągniki i maszyny rolnicze wykorzystywane do produkcji rolnej. Całej ceremonii dożynkowej towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół wokalny „Wiarusy” ze Słupska.
– To była ciekawa i owocna wizyta – mówi Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie Czesław Małek. – Tego typu spotkania pozwalają nie tylko na zapoznanie się z innymi rozwiązaniami w pracy samorządowej, ale też na nowe spojrzenie na pewne sprawy. Dziękujemy samorządowcom z Przechlewa za zaproszenie, szczególnie zaś Przewodniczącemu Rady Gminy Przechlewo Mirosławowi Czarneckiemu za przyjęcie i ugoszczenie naszej delegacji w swoim prywatnym domku letniskowym nad przepięknym jeziorem Szczytno.
W skład borzęcińskiej delegacji weszli: Czesław Małek – Przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Halik – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Tadeusz Żurek – Zastępca Wójta, Marian Boraca –  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, Roman Rechul – Pracownik Gminnego Ośrodka Kultury oraz Jerzy Bodzioch, któremu samorząd gminy Borzęcin dziękuje za użyczenie transportu na trasie Borzęcin – Przechlewo.

pk

 Podobne artykuły
“%RELATEDPOSTS%”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast