Nie przegap
Strona główna » Region » Delegacja z Saarlouis z wizytą w Powiecie Bocheńskim

Delegacja z Saarlouis z wizytą w Powiecie Bocheńskim

Liczna grupa z partnerskiego Powiatu Saarlouis na czele z Starostą Patrikiem Lauerem gościła na terenie Powiatu Bocheńskiego. Głównym powodem wizyty przyjaciół z Niemiec był udział w Festiwalu Piosenki Integracja Malowana Dźwiękiem oraz otwarcie nowej strażnicy.

Podczas czterodniowego pobytu delegacja spotkała się z przedstawicielami powiatu bocheńskiego omawiając perspektywy dalszej współpracy w dziedzinie: oświaty, kultury oraz wymiany gospodarczej. Ponadto  Saarlandczycy zwiedzili Zamek Kmitów i Lubomirskich, spotkali się z władzami Wiśnicza, ze Stowarzyszeniem Partnerskim Bochnia – Saarlouis jak również  zwiedzili i zapoznali się z działalnością firmy Nawrocki Group z Brzeźnicy.

W 2013 roku po raz pierwszy młodzież z Saarlouis wzięła udział w muzycznej integracji, wówczas podczas występu jednemu z uczniów towarzyszył Starosta Lauer. Tym razem dziesięcioosobowy zespół wykonał piosenkę M. Jacksona „We are the World” w języku angielskim, niemieckim i polskim zdobywając wyróźnienie w swojej grupie.

Zobacz piosenkę w wykonaniu młodzieży z Saarlouis – TUTAJ

Staroście Lauerowi towarzyszyli: Bernhard Lay i Bernd Valentin członkowie rady powiatu, Margit Jungmann, dyrektor do spraw szkolnictwa, kultury i sportu, Jürgen Pohl, prezes związku d/s wspierania gospodarki,  Christine Ney, przedstawicielka urzędu d/s socjalnych, Michael Rech przedstawiciel starostwa d/s bezpieczeństwa i porządku publicznego(między innymi odpowiedzialny za współpracę ze strażami pożarnymi powiatu), strażacy oraz uczniowie wraz z nauczycielami.

Przypomnijmy:

Powiat Saarlouis jest najstarszym w Niemczech, istniejącym w niezmienionej formie od 1816 r., położonym w zachodniej części kraju, przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Cechuje go wysoki rozwój gospodarczy – na terenie Powiatu Saarlouis znajdują się m.in. kopalnie węgla, huta stali, port rzeczny oraz zakłady Forda.

Porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński Ludwik Węgrzyn  i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.

Podpisana umowa przewiduje ścisłą współpracę obu powiatów w zakresie  wymiany kulturalnej, współpracy młodzieży szkolnej, organizacji młodzieżowych i społecznych, wzajemnej pomocy w promocji i rozwoju obu powiatów.

Współpraca obu powiatów koncentrująca się na problematyce europejskiej, kładzie nacisk przede wszystkim na zagadnienia merytoryczne i szkolenia tematyczne z zakresu spraw samorządowych oraz związanych z przedsiębiorczością i zatrudnieniem.

 Galeria zdjęć <<<

sk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast