Nie przegap
Strona główna » Religia » Dni Jakubowe

Dni Jakubowe

Brzesko czci swojego patrona. Od jego ustanowienia minęło już 7 lat.

W Brzesku zakończyły się Dni Jakubowe. Modlitewne triduum w brzeskiej farze rozpoczęło się już 22 lipca. W niedzielę 23 lipca na pl. Kazimierza odbył się rodzinny piknik.

Ania i Ula zachęcały rodziny do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Mama, Tata i Ja”.

– Chodzi nam o to, by dzieci razem z rodzicami namalowały siebie lub jakieś wydarzenia ze swojego życia kredą na płycie placu, żeby tym samym chciały coś wspólnie zrobić – mówią dziewczyny.

Dzieci, ale nie tylko, mogły także popróbować swoich sił i pokazać plastyczne talenty w konkursach „Święty Jakub – patron miasta” oraz „Skarby gminy Brzesko”.

Na scenie prezentował się m.in. zespół Umiłowani z Krzyżanowic oraz Kantu. Pierwszy wyśpiewał repertuar złożony ze znanych piosenek religijnych, które mogli wszyscy zaśpiewać i zatańczyć. Kantu natomiast zagrał muzykę folkową z Peru.

Św. Jakub został ustanowiony patronem Brzeska przed 7 laty.

– Byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które otrzymały patrona. Przed nami była bodajże Łódź, a w diecezji tarnowskiej – Dębica – mówi burmistrz Grzegorz Wawryka.

Apostoł staje się w mieście coraz bardziej rozpoznawalny.

– Widać, że kult św. Jakuba rozwija się. W promocji patrona uczestniczy nie tylko parafia, ale i miasto. Organizujemy różnego rodzaju imprezy, spotkania – dodaje włodarz miasta.

W poniedziałek 24 lipca o godz. 19 w auli Chrystusa Króla pod kościołem św. Jakuba i NMP Matki Kościoła w Brzesku odbyło się spotkanie autorskie z ks. Jakubem Kuchtą, brzeszczaninem, autorem monografii „Kult św. Jakuba. Tradycja i nowoczesność”.

Główne uroczystości odpustowe i patronalne odbyły się 25 lipca. Suma była celebrowana o godz. 18. Po Eucharystii odbyła się tradycyjna już procesja z relikwiami św. Jakuba wokół brzeskiego rynku. A uroczystość zakończyły się błogosławieństwem miasta.

Kazania odpustowe wygłosił o. dr Andrzej Szczupał, redemptorysta pracujący obecnie w Grodnie na Białorusi.

Galeria zdjęć <==

TGN

ks. Zbigniew Wielgosz

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast