Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Dobiega końca realizacja trzeciej edycji projektu „Czas na aktywność w gminie Borzęcin”

Dobiega końca realizacja trzeciej edycji projektu „Czas na aktywność w gminie Borzęcin”

Prowadzone od 2010 roku zajęcia aktywizacyjne dały znakomity efekt. Spośród 75 osób uczestniczących w programie aż 21 znalazło zatrudnienie.

Aktywność popłaca

Projekt „Czas na aktywność w gminie Borzęcin”, współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizuje miejscowy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pierwsza edycja zakończyła się w 2008 roku, następna rok później, a trzecia finalizująca cały program została rozpisana na lata 2010-2012. W tym czasie odbywały się zajęcia aktywizujące, prowadzono treningi kompetencji społecznych, poradnictwo psychologiczne z elementami psychoedukacji, warsztaty z doradcą zawodowym, uczestnicy wysłuchali wielu wykładów na tematy związane z psychologią społeczną, medycyną pracy, uzależnieniami. Podczas warsztatów beneficjenci projektu nabywają konkretne umiejętności, np. pisania CV i podania o pracę, dowiadują się jak zachowywać się podczas rozmów kwalifikacyjnych, uczą się też sztuki wizażu. Wszystko po to, by poprawić kontakt z przyszłym pracodawcą. W ramach projektu zorganizowano także wyjazdy integracyjno-szkoleniowe, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. W ostatnim takim dwudniowym integracyjnym szkoleniu w Muszynie wzięło udział 50 osób.

Uzależnieni od pomocy

Efekt tych działań jest zaskakująco pozytywny, co podkreśla Adam Kwaśniak, koordynator projektu: – W drugim kwartale tego roku w zajęciach związanych z psychoedukacją uczestniczyło 20 osób, z których do tej pory pracę znalazło pięciu z nich. Niektórzy na terenie naszej gminy – zaznacza. Adam Kwaśniak podkreśla zarazem, że program zajęć jest tak opracowany, by wiedza nabyta podczas nich była przysłowiową wędką, a nie darowaną rybką. – Wielu z bezrobotnych, zresztą nie tylko w naszej gminie, przestało wierzyć w to, że ich sytuacja może się zmienić i nawet nie chcą jej już zmieniać, stali się „uzależnieni” od pomocy społecznej – wskazuje na problem. – Od lat korzystają z pomocy społecznej, uważając że ta pomoc będzie się im należała zawsze. Dlatego nie czynią żadnych starań, by tę sytuację zmienić. Naszą rolą jest przekonanie ich, że warto jednak podjąć wysiłek i odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, bo to dotyczy w większości członków rodzin patologicznych, osób ze środowisk wykluczonych, bez wykształcenia i wręcz nieprzystosowalnych. Jednak nie możemy oglądać się na trudności i często niezauważalne efekty, lecz konsekwentnie podejmować kolejne próby – dodaje.

Lepszy sposób na życie

Są jednak i tacy, dla których możliwość udziału w projekcie stała się wielką szansą na inne życie. Pani Dorota uważa, że dobrze wykorzysta wiedzę i umiejętności, które zdobyła w czasie zajęć prowadzonych w ramach projektu „Czas na aktywność”. – Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, a nowa sytuacja wpłynie na poprawę mojej dotychczasowej sytuacji – mówi optymizmem. – Uczestnicząc w projekcie, mam możliwość innego, lepszego sposobu spędzania czasu, przebywam wśród ludzi i nie jestem sama w czterech ścianach – dodaje zadowolona.

W gminie Borzęcin pomocą społeczną objętych jest blisko 200 rodzin. Od otwarcia projektu uczestniczyło w nim 75 osób, w większości z wykształceniem podstawowym, ale byli też i tacy z maturami, a nawet jedna kobieta po studiach. Najliczniejsza grupa mieściła się w przedziale wiekowym 30-50 lat. Spośród beneficjentów projektu aż 21 znalazło zatrudnienie. Zakładając, że na stworzenie jednego miejsca pracy trzeba zainwestować ok. 100 tys. zł, to realizatorzy projektu „Czas na aktywność w gminie Borzęcin” mogą pochwalić się całkiem niezłym osiągnięciem. To także motywacja do kontynuowania podobnych przedsięwzięć.

Zadbaj o siebie, szanuj środowisko!

Obecny projekt zakończy się z końcem roku, ale pracownicy GOPS w Borzęcinie już przygotowują wniosek na realizację nowego, na lata 2013-2014. – Aplikujemy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w wysokości prawie 350 tys. zł – tłumaczy koordynator projektu Adam Kwaśniak. – Projekt zakłada nie tylko kontynuację dotychczasowych zajęć, ale przewiduje także nowe elementy. Oprócz poradnictwa, wyjazdów integracyjnych połączonych z treningiem kompetencji rodzinnych, a także zajęciami skoncentrowanymi na poprawie jakości życia beneficjentów (prawidłowe odżywianie, estetyczny wygląd, zarządzanie budżetem domowym), chcemy powiązać te działania z problemami ochrony środowiska i ekologii. Planujemy więc m.in. wyjazd do ogrodu botanicznego. Chcemy nie tylko przekonywać beneficjentów naszego projektu o tym, jak ważna jest kultura osobista i dbanie o własny wygląd, ale także dlaczego należy dbać o własne otoczenie. Natomiast w organizowanych kursach zawodowych uwzględnimy zarówno potrzeby rynku pracy, jak i sugestie uczestników projektu – wylicza.

Zgodnie z potrzebami rynku pracy

Na taki dobór kursów zwraca uwagę pani Marta, uczestniczka zajęć obecnej edycji realizowanego jeszcze projektu, które – jak wyznaje – stały się dla niej szansą na inne życie. Przez wiele lat zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, ale gdy one dorosły postanowiła pomyśleć o sobie. – To najwyższy czas, póki jeszcze mogę coś zrobić, by zadbać o siebie. Przez tyle lat siedzenia w domu wszystko się zmieniło w pracy, więc trzeba się uczyć na nowo. Uczestnictwo w organizowanych przez GOPS różnych warsztatach i treningach pozwala nie tylko podnieść umiejętności zawodowe, ale daje szansę na przekwalifikowanie się w kierunku zgodnym z zapotrzebowaniem rynku pracy – dzieli się swoimi obserwacjami.

PP

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast