Don't Miss
Home » Wiadomości » Dopalacze i narkotyki – warsztaty profilaktyczne dla uczniów i rodziców

Dopalacze i narkotyki – warsztaty profilaktyczne dla uczniów i rodziców

W ramach działań profilaktycznych policjanci z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Brzesku zorganizowali warsztaty profilaktyczne dla uczniów i rodziców na temat substancji zakazanych. Forma zajęć dająca młodzieży możliwość swobodnej wypowiedzi i podzielenia się spostrzeżeniami w zakresie dopalaczy i narkotyków pozwala zorientować się, jaką wiedzą na ten temat dysponują uczniowie brzeskich szkół.

W Szkole Podstawowej w Jadownikach i Jasieniu w październiku odbył się cykl warsztatów profilaktycznych skierowanych do uczniów i ich rodziców. Do współpracy policjanci, dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miejskiego w Brzesku, zaprosili pedagoga profilaktyka, który na co dzień ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy i ich rodzinami. Trener prowadzący zajęcia wspólnie z młodzieżą dyskutował na temat specyfiki mechanizmu uzależniania i obalił mity na temat narkotyków i dopalaczy. Przeprowadzone wśród uczniów ćwiczenia zmierzały do tego, aby każdy po warsztacie znał negatywne skutki psychiczne i fizyczne działania substancji psychoaktywnych, wiedział jakie skutki społeczne niesie zażywanie dopalaczy i narkotyków oraz jak się zachować, jeśli w naszym otoczeniu jest osoba pod wpływem środków psychoaktywnych. Prowadzący przekazał wskazówki jak radzić sobie z presją rówieśniczą i omówił techniki stawiania granic. Przypomniał też, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

Podczas zajęć z rodzicami poruszono kwestie istniejących substancji psychoaktywnych, ich działania i skutków przyjmowania oraz symptomów zażycia dopalaczy, tak, aby każdy dorosły mógł rozpoznać czy jego dziecko jest pod wpływem środków odurzających.

Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!

Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu
i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.

Rodzice/opiekunowie – zwracajcie uwagę na to co robią wasze dzieci!!!

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800   Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111            Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast