Don't Miss
Home » Kultura » Dożynki wojewódzkie w Porąbce Uszewskiej – zdjęcia

Dożynki wojewódzkie w Porąbce Uszewskiej – zdjęcia

Mszą Świętą Dziękczynną za zbiory celebrowaną przez ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Andrzej Jeża i odprawioną w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes rozpoczęły się XIV Dożynki Województwa Małopolskiego, które w niedzielę 2 września odbyły się w Porąbce Uszewskiej.

Wcześniej gospodarze dożynek: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Wójt Gminy Dębno Grzegorz Brach powitali Delegacje Wieńcowe z całego województwa. Marszałek Marek Sowa dziękował rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę.

Po mszy rozpoczął się tradycyjny obrzęd chleba. Starostowie dożynek przekazali bochenki chleba marszałkowi Sowie i wójtowi Brachowi z życzeniami, aby dzielili go sprawiedliwie. Marszałek Marek Sowa dziękował rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę, Druga część uroczystości odbyła się na stadionie LKS Victoria Porąbka Uszewska, gdzie zgromadzili się mieszkańcy miejscowości i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się członkowie władz województwa, burmistrzowie miast województwa małopolskiego, wójtowie gmin małopolskich, przedstawiciele zakładów pracy, szkół i organizacji społecznych.

Jak co roku, uczestnicy dożynek mogli podziwiać prace biorące udział w konkursie wieńca dożynkowego. Do rywalizacji zgłosiły się 24 gminy, a na zwycięzców obu kategorii (wieniec tradycyjny i współczesny) czekały nagrody w wysokości 2 tys. zł. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły regionalne: „Łoniowiacy”, „Niedźwiedzoki” i „Brynioki”. Główną atrakcją wieczoru był występ Andrzeja Sikorowskiego z zespołem „Pod Budą”.

Imprezie towarzyszyła prezentacja ginących zawodów, stoiska twórców ludowych, potraw regionalnych i przedsiębiorców związanych z rolnictwem.

 

Posłuchaj relacji audio:

IB

Foto-Bogusław Hajduk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast