Nie przegap
Strona główna » Kultura » Dożynki wojewódzkie w Porąbce Uszewskiej – zdjęcia

Dożynki wojewódzkie w Porąbce Uszewskiej – zdjęcia

Mszą Świętą Dziękczynną za zbiory celebrowaną przez ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Andrzej Jeża i odprawioną w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes rozpoczęły się XIV Dożynki Województwa Małopolskiego, które w niedzielę 2 września odbyły się w Porąbce Uszewskiej.

Wcześniej gospodarze dożynek: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Wójt Gminy Dębno Grzegorz Brach powitali Delegacje Wieńcowe z całego województwa. Marszałek Marek Sowa dziękował rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę.

Po mszy rozpoczął się tradycyjny obrzęd chleba. Starostowie dożynek przekazali bochenki chleba marszałkowi Sowie i wójtowi Brachowi z życzeniami, aby dzielili go sprawiedliwie. Marszałek Marek Sowa dziękował rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę, Druga część uroczystości odbyła się na stadionie LKS Victoria Porąbka Uszewska, gdzie zgromadzili się mieszkańcy miejscowości i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się członkowie władz województwa, burmistrzowie miast województwa małopolskiego, wójtowie gmin małopolskich, przedstawiciele zakładów pracy, szkół i organizacji społecznych.

Jak co roku, uczestnicy dożynek mogli podziwiać prace biorące udział w konkursie wieńca dożynkowego. Do rywalizacji zgłosiły się 24 gminy, a na zwycięzców obu kategorii (wieniec tradycyjny i współczesny) czekały nagrody w wysokości 2 tys. zł. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły regionalne: „Łoniowiacy”, „Niedźwiedzoki” i „Brynioki”. Główną atrakcją wieczoru był występ Andrzeja Sikorowskiego z zespołem „Pod Budą”.

Imprezie towarzyszyła prezentacja ginących zawodów, stoiska twórców ludowych, potraw regionalnych i przedsiębiorców związanych z rolnictwem.

 

Posłuchaj relacji audio:

IB

Foto-Bogusław Hajduk

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast