Don't Miss
Home » Region » Dwa dni z Herbertem w PWSZ

Dwa dni z Herbertem w PWSZ

„Tarnowskie spotkania z Herbertem” – takie jest hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej. Spotkanie organizowane w dniach 12 i 13 kwietnia w dwudziestą rocznicę śmierci autora „Pana Cogito” uświetnią wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr. Hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr. Andrzejem Franaszkiem – autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. Całość uzupełnią pokazy teatralne przygotowane przez studentów PWSZ oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie. Przypomnijmy, że Sejm RP rok 2018 ustanowił Rokiem Herberta.

– Na 12 kwietnia zaprosiliśmy dr. Andrzeja Franaszka, autora biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się w najbliższych dniach – zapowiadają organizatorzy. Autor – jak piszą wydawcy – z niezwykłą uwagą i wszechstronnością portretuje Herberta. Pogmatwane losy poety wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.

– Warto będzie również posłuchać profesora Aleksandra Fiuta, którego zainteresowania badawcze dotyczą pisarstwa Czesława Miłosza, literatury XX wieku, literatury Środkowej Europy oraz pogranicza literatury, socjologii, antropologii, religioznawstwa i psychologii. Profesor jest eseistą, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. Opublikował kilkadziesiąt prac na temat współczesnej poezji, w tym poezji Zbigniewa Herberta – dodają.

Od studentów ze Studenckiego Koła Przyjaciół Teatru dowiemy się ponadto, jak twórczość Zbigniewa Herberta była obecna na przestrzeni lat w tarnowskim teatrze.

W interpretację utworów poety zaangażowali się także studenci z Grupy Teatralnej „Słowo Daje” działającej w PWSZ w Tarnowie, którzy przyg zdarzenie artystyczne „Powiedzieć Herbert”.

– 13 kwietnia zapraszamy zaś na Ławeczkę Herberta przy Wałowej 10. Warto posłuchać interpretacji muzycznych utworów poety w opracowaniu uzdolnionych młodych ludzi z I i III LO w Tarnowie, a także wysłuchać dramatu poetyckiego Herberta czytanego z udziałem aktorów tarnowskiego teatru – dodają organizatorzy.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa twórczości Zbigniewa Herberta zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Tarnowie.

Organizatorami Tarnowskich Spotkań z Herbertem są: tarnowski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Zakład Filologii Polskiej PWSZ, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Solskiego, I LO oraz III LO w Tarnowie.

PWSZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast