Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ekologicznie w Szczurowej

Ekologicznie w Szczurowej

Gmina Szczurowa realizuje obecnie kilka programów proekologicznych. – Jednym z nich jest Program „Life” prowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim – mówi Teresa Sznajder, kierownik Referatu Inwestycji UG. – Program realizowany jest w ramach projektu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Ten program polega między innymi na zatrudnieniu w gminie ekodoradcy, którego zadaniem jest doradzanie mieszkańcom, gdzie i w jaki sposób mogą otrzymać środki na działania energooszczędne w gospodarstwach domowych informuje pani kierownik. – Chodzi o środki na wymianę kotłów, termomodernizację, montaż paneli foto woltanicznych i kolektorów słonecznych. Doradcy pomagają mieszkańcom przy sporządzaniu wniosków oraz służą pomocą techniczną – kończy wypowiedź Teresa Sznajder.

Gmina prowadzi także działania proekologiczne polegające na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, stosowaniu nowoczesnych kotłowni, wymianie instalacji centralnego ogrzewania i wymianie opraw oświetleniowych. Środki na te działanie pozyskiwane są z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Gmina przystąpiła także do programu związanego z transportem nisko emisyjnym, a także programów związanych ze zdrowym stylem życia. Między innymi jest to projekt Subregionalna Struktura Komunikacyjna, w ramach której gmina będzie budować parkingi „Park and Ride”, ścieżki rowerowe i miejsca obsługi rowerzystów. Przystąpiono również do Projektu Pojezierza Tarnowskiego, zagospodarowywania wyrobisk pożwirowych, budowy ścieżek zdrowia i siłowni zewnętrznych.

Tomasz Pajor – IB

Fot. Maciej Mazur

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast